Türkiye-İtalya İnovasyon Günü

İtalya-Türkiye İnovasyon Gününün ilki bugün Tübitak’ta gerçekleştirildi.

Tübitak Başkanı Prof Dr Hasan Mandal tarafından yapılan açılış konuşmasında, İtalya ile 1960 yılından bu yana iş birliği içerisinde olduklarından bahsedildi. bir çok konuşmacının yer aldığı etkinlikte İtalya Büyükelçisi Massimo Gaiani de yer aldı.

“İnovasyon ve İşletmeler” konulu ilk oturumu ODTÜ TEKNOKENT firmalarından ARGOSAI şirketinin CEO’su M. Alphan Karadeniz açtı. M. Alphan Karadeniz, üçüncü havalimanında da kullanılacak olan A-FOD (akıllı yabancı madde tespiti) sistemine dair detayları ve yatırım planlarını anlattı. Yine ilk oturumda TOFAŞ, PIRELLI, PROMETEON ve YAPI KREDİ şirketlerinin temsilcileri inovatif bakış açısı odağında yaptıkları çalışmalara ve işbirliklerine ilişkin detayları aktardılar. Özellikle üniversite-sanayi iş birliğine önem verdiklerini ve genç yeteneklerin her zaman destekçisi olduklarını belirttiler.

İkinci oturumda ise İtalya-Türkiye arasındaki bilimsel dayanışma üzerinde durularak, İtalya Ulusal Araştırma Konseyi, Avrupa araştırma programları, TÜBİTAK MAM’ın çalışmalarından bahsedildi.