TÜRKPATENT’TEN SES MARKALARI ARŞİVİNDE YENİ ÖZELLİK: OYNAT BAKALIM

Sesler de marka olarak tescil edilmesi mümkün işaretlerden biri. Markalar reklam müziklerini, sloganlarını ve daha birçok ayırt edici ses unsurunu tescil edebilmekte. Marka araştırması yaparken bu tescilli ses markalarını duyabilmek ise son derece ihtiyaç duyulan bir özellik. Türk Patent ve Marka Kurumu da arşivini bu işlevsel özellikle güncelledi ve ses markalarının dinlenebilmesini sağlayan bir buton ekledi.


Ses markası kendini aşmış ve bilinirlik kazanmış sloganların, reklam müziklerinin, sınırlı uzunluktaki ses parçalarının tescillenmesiyle oluşan marka türü. Bugün belki de yıllardır duyduğumuz, başını dinlediğimizde hemen sonunu tamamladığımız seslerden bazıları tescilli birer marka. Mesela ‘’Mutluluk denince akla…’’ dediğimizde çoğunluk, ETİ’nin adını anmaya ve o meşhur melodiyi mırıldanmaya başlayacaktır. Kurulduğu günden bu yana ‘’mutluluk üretme’’ amacıyla hareket eden sektörünün öncü markası ETİ’nin bu reklam müziği de 2012/54235 başvuru numaralı bir ses markası.

‘’Geleneksel olmayan markalar’’ şeklinde tanımlanan ses markaları, genellikle belirli bir uzunluğa hatta daha yerinde bir ifadeyle ‘’belirli bir kısalığa’’ sahiptir. Kısa süreleri aşıp neredeyse bir şarkı boyutuna gelen ses parçaları, reklam müziği ya da slogan olmaktan uzaklaştığı için ses markası olarak tescillenmesi zorlaşmakta ve markadan ziyade bir sanat eseri kapsamına girerek telif korumasının kapılarını aralamaktadır. Ses markaları ise saniyelik ve çok daha kısa ses parçalarıdır. Koruma kapsamına alınan parça, bir markanın kullandığı unsurları hatırlatan en ayırt edici nota parçasıdır.

Diğer tüm marka türlerinde olduğu gibi ses markaları için de Türk Patent ve Marka Kurumunun sitesinden ücretsiz marka araştırması yapılabilmektedir. Birçok kişiye kolaylık sunan bu araştırma veri tabanı ise her geçen gün gelişmekte. Türk Patent ve Marka Kurumu geçtiğimiz haftalarda bu bağlamda bir adım atarak ses markaları araştırmasında bir yeni özellik sundu. Eskiden tescilli ses markaları için sadece görselde bulunan notalar dizisini görebiliyorken artık ‘’oynat’’ butonu ile sesler de dinlenebiliyor. Böylelikle tescile konu olan esas unsur direkt olarak duyulabiliyor ve marka araştırmaları çok daha pratik bir hal alıyor.

Share