2015’İN EN DEĞERLİLERİ

Markanın önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmakta. Uluslararası rekabet düzeyinde yer almak için “marka”, şirketlerin kalbi haline gelmiştir. Marka dediğimizde ilk olarak akıllara gelen fiziki anlamdaki üründür, ancak marka dediğimiz zaman onu diğer ürünlerden/hizmetlerden farklılaştıran somut ve soyut değerler bütününü anlamalıyız.

Son yıllarda pek çok marka yalnızca bir ürün/hizmet olmanın da ötesine geçmiş ve işletmelerin ürünlerini/hizmetlerini aşan değerleri haline gelmiştir. Bu doğrultuda işletmelerin can damarı marka değeri olmuştur. Markanın değeri, markaya ait finansal gelişim, pazarlama stratejileri ve markanın zaman tünelindeki ivmesinin ortaya sunduğu veridir diyebiliriz. Markanın gücü, marka yatırımı, marka öz sermayesi ve marka performansından oluşmaktadır.

İşte Brand Finance, Türkiye’nin en değerli markalarını sıraladı. 2015 yılına ait en değerli marka araştırma raporuna göre birinci sırada en değerli marka olarak Akbank yer aldı. Sırasıyla diğer markalar, Türk Telekom, İş Bankası, Türk Hava Yolları, Garanti, Arçelik, Turkcell, Yapı Kredi, Bim ve Anadolu Efes oldu. 2015 yılında Türkiye’nin en değerli 100 markası listesine yeni giren markalar ise; Koton, Karsan, DO&CO, Emlak Konut, Halk Sigorta, Anadolu Isuzu, Petlas, Sinpaş GYO, Borsa İstanbul, Eczacıbaşı İlaç, Logo Yazılım, İzocam, Tukaş, Tekstilbank, Adopen ve Ege Seramik oldu.