IP 2015 @UNIVERSITIES

Üniversitelerde Fikrî Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı’nın 5.’si, 15-16 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşti. Türk Patent Enstitüsü (TPE), Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü (WIPO) ve Avrupa Patent Ofisi (EPO) işbirliğiyle gerçekleşen konferansın 2015 yılı ana temasını “Yatırımcı Gözüyle Fikrî Mülkiyet Hakları” oluşturdu. İki gün boyunca süren konferans, aralarında TÜBİTAK, TÜSİAD, KOSGEB ve Borsa İstanbul’un da bulunduğu akademi, özel sektör ve devlet kurumları desteğiyle gerçekleşti.

Konferansın açılışını Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lale Akarun yaptı. Konferansta Türk Patent Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Yaşar, TPE’nin fikrî mülkiyetin ticarileştirmesine yönelik yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Aynı zamanda Dr. Yaşar, Teknoloji Transfer Platformu’nun işleyişini anlattı.

Konferans’ın 2. günü açılış konuşmasını TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan yaptı. Asan; fikrî mülkiyet haklarının dünden bugüne kadar ilerleme kaydettiğini dile getirdi. Aynı zamanda Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü’ne dikkatleri çeken Prof. Asan, bütün ülkelerin sürekli iletişiminin sağlandığı, erişilebilir, saydam ve güvenilir bir platform olarak çok önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Üniversitelerde Fikrî Mülkiyet Hakları Yönetimi Konferansı’nın her iki gününde de Türk Patent Enstitüsü’nün üniversiteler ile yapılan iş birliklerine değinildi.