26 NİSAN DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ GÜNDEMİ

Her yıl 26 Nisan’da kutlanan Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nde bu sene de çeşitli toplantı ve etkinlikler gerçekleştirildi. ‘’IP ve Gençlik’’ olarak belirlenen tema kapsamında ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenlendi.

 

TÜRKPATENT Lise Buluş ve Tasarım Sergisi & Üniversite Kulüpleri Sınai Mülkiyet Zirvesi

Türk Patent ve Marka Kurumu ve MEB iş birliğinde lise öğrencilerinin buluş ve tasarımlarına yer verilen bir sergi düzenledi. Sergide çok sayıda öğrenci stant açtı ve danışman öğretmenleriyle birlikte yaratıcı fikirlerini hayata geçirdikleri ürünleri anlattı. Türk Patent ve Marka Kurumunda düzenlenen etkinliğe yoğun bir ilgi vardı. GOssIP ekibi de sergiyi ziyaret eden basın ekibi arasında yer aldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu 26 Nisan etkinliklerini lise öğrencileriyle sınırlı tutmayıp üniversite kulüpleriyle de bir araya geldi. Bu yıl ikinci defa gerçekleştirilen ‘’Üniversite Kulüpleri Sınai Mülkiyet Zirvesi’’ etkinliği ‘’Fikri Mülkiyet ve Gençlik’’ teması odağında gerçekleşti.

Sabancı Topluluğu Fikri Mülkiyet Ödülleri

Sabancı Topluluğu, Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nde ‘’fikri mülkiyet üreten’’ çalışanlarını ödüllendirdi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ödül töreninde fark yaratmanın, üniversite-sanayi-özel sektör iş birliğinin öneminden bahsetti. Törende TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da yer aldı. Mandal, TÜBİTAK’ın iş birliği platformlarını yoğun biçimde kullanmaya gayret ettiğini belirtti ve iş birliklerinin değer üretimi için önemini vurguladı.

Ankara Barosu Fikri Mülkiyet ve Rekabet Hukuku Kurulu Web Semineri

Ankara Barosu tarafından gerçekleştirilen bu etkinlik, Fikri Mülkiyet ve Rekabet Kurulu Başkanı Av. Koray Bulut’un moderatörlüğünde gerçekleşti. Web seminerinde bu senenin teması olan ‘’Fikri Mülkiyet ve Gençlik’’ odağında inovasyon kavramı ele alındı.

Share