ANKARA’DA LEONARDO DA VINCI RÜZGÂRLARI ESİYOR


Leonardo di ser Piero Da Vinci ölümünün 500. yıl dönümünde fikirleriyle anılıyor.
Dünyanın birçok yerinde Leonardo Da Vinci’nin fikirlerini, icatlarını, tasarımlarını tanıtmak amacıyla sergiler düzenlenen bu günlerde bir sergi de Armada Alışveriş Merkezi’nde açıldı.

Leonardo Da Vinci’ye ait 500 yıllık notlardan yararlanarak el işçiliği ile oluşturulan 28 icadının yer aldığı, Tales Matematik Müzesi’nin katkıları ile hazırlanan Leonardo Da Vinci İcatları Müzesi, 15 Ocak’a kadar Armada AVM’de meraklılarını bekliyor.

Ankara’ya ilk defa gelen bu sergi, Leonardo Da Vinci’nin mimarlık, mühendislik, anatomi gibi alanlardaki eskizlerinden yola çıkılarak yapılan savaş makinelerini, piston, torna makinesi ve tarihin ilk su kayağını görme imkânı sunarken bunun yanı sıra günümüzde kullandığımız birçok icatta Leonardo Da Vinci imzası olduğunu gözler önüne seriyor.

Sergi rehberi Ömür Özdoğan’ın anlatımıyla gerçekleştirdiğimiz ziyarette kendimizi bir anda Da Vinci’nin akıl almaz dünyasında bulduk; dişli çarklar, can simidi, rulman, savaş bandosu, pedallı bot, kaldıraç gibi pek çok farklı alandaki icadın yer aldığı sergide söz konuları icatları  deneyimleyebiliyorsunuz. Ömür Hanım sergide yer alan icatların nasıl yapıldığını, ne amaçla yapıldığını ve son olarak nelerin temelini oluşturduğunu tek tek anlatıyor. Kendisine sergi ile ilgili birtakım sorular yönelttik;

                      

Ziyaretçilerinizin sergiye tepkisi nasıl oluyor?
Her yaştan ziyaretçiye hitap eden sergimiz Ankaralılar tarafından yoğun ilgi gördü. Da Vinci’nin kendisini ve icatlarını duymayan kalmamıştır ancak icatların hikâyesi herkesin ilgisini çekiyor. O dönemlerde yaşayan insanların ne gibi problemlere karşı çözüm ürettiklerini merak ediyorlar.
En çok ilgi gören icatlar hangileri?
Da Vinci’ye ait bazı eserler çok biliniyor; resimde Mona Lisa, icatta planör ve paraşüt gibi. Ancak sergiyi gezerken tarihteki ilk bisikletin veya dişli çarkın Da Vinci tarafından geliştirildiğine tanıklık edebiliyorsunuz. Bu sebeple sergide bulunan her icat ayrı ilgi çekiyor.
Ziyaretçiler sergiyi ne zaman ziyaret edebilir?
Sergimiz haftanın her günü saat 10.00 – 22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 0-5 yaş arası çocuklar için ücretsiz olan sergide öğrenci indirimi de mevcut.