BAŞ TACI TASARIMLAR İÇİN: MERİÇ TANIN

Meriç Tanın, moda tasarımı ile başlayan yolculuğunu “Meriç Tanın Accessories” markasıyla taçlandırdı. Düğün sektöründe pek çok geline özel taç tasarımı yapan Meriç Tanın, ses getiren tasarımları ve taklitle mücadelesiyle GOssIP’te.

Bu durumda üniversite eğitimimi tabii ki bu yönde tercih ettim. Mezun olduktan sonra ilk iş tecrübem bir hazır giyim markasında oldu. Ardından gelinlik tasarımına geçerek düğün sektörüne ilk adımımı atmış oldum. Daha sonra hayatımda en çok keyif aldığım şeyi buldum ve aksesuar tasarımına başladım.

Kendinizden biraz bahseder misiniz?
29 yaşındayım. Bütün hayatını markasına ve ideallerine endekslemiş bir işkoliğim. Modaya olan ilgim çocukluğumdan geliyor. Moda tasarımcısı olma hayalleri ile büyüdüm diyebilirim. Annemin eteklerini kesip bebeklerine elbise dikerek geçen bir çocukluk benimki. Bu durumda üniversite eğitimimi tabii ki bu yönde tercih ettim. Mezun olduktan sonra ilk iş tecrübem bir hazır giyim markasında oldu. Ardından gelinlik tasarımına geçerek düğün sektörüne ilk adımımı atmış oldum. Daha sonra hayatımda en çok keyif aldığım şeyi buldum ve aksesuar tasarımına başladım.

Birçok tasarımcı var ancak siz aralarından sıyrılarak marka oldunuz. İlk kıvılcım nasıl oluştu?
Evet aynen öyle oldu. Aslında bu bir tesadüf değil. İnsanlar bir şeylerin şansla ya da parayla olduğunu düşünebilirler fakat bu her şeyden önce büyük bir emek işi. 4 sene önce Meriç Tanın Accessories’ı kurdum. Ancak öncesinde 2 seneye yakın gelinlik tasarımı tecrübem oldu. Ben zaten bu alanda aldım eğitimimi ve bu işe gönül verdim yıllarca ama şunu söyleyebilirim; ben bir Gabrielle Bonheur Chanel hayranıyım. Hatta vücudumda gizli bir dövmesi var. Chanel bir şapka tasarımcısıdır ve şapkadan moda çıkartmış bir kadındır. Benim için idoldür. Onun gibi olmak mümkün değildir asla. Ancak benim tek istediğim insanların başlarının üzerinde taşıdıkları şeyleri tasarlamaktı. Bu benim için çok anlamlı ve çok güzel. Sorunun başına dönersek sanırım bu yüzden sıyrıldık.

Takı tasarımı koruması kapsamlı ve zor bir alan. Tasarımlarınızı nasıl koruyorsunuz?
Markamıza ait en savunmasız olduğumuz alan tabii ki sosyal medya. Oradaki fotoğrafları istedikleri gibi kopyalayıp kullanabileceklerini zannediyorlar. Atladıkları nokta ise şu oluyor; genelde sadece tasarımı kopyalamak değil, fotoğraftaki kişinin de kişisel fotoğrafını izinsiz kullanmış oluyorlar. Çünkü aksesuar ya bir gelinimizin saçında oluyor ya da bizim saçımızda. Kişisel fotoğrafın izinsiz kullanımından davalarımızı açıyoruz ya da sayfalarının kapatılmasını talep ediyoruz.

Her başarının taklit edildiği gibi tasarımlarınızın da taklitleri oldu. Taklitle mücadelede hangi yolu izliyorsunuz?
Taklit edilmek benim hoşuma gidiyor. Bu kadar güzel işler yapmasak bu olmazdı. Tasarımlarımızdan ilham alarak bir şeyler yapmaları güzel ya da benzerini yapmaya çalışmaları. Görüyoruz bunları ve sadece hoşumuza gidiyor gülüp geçiyoruz.

Fakat can sıkıcı bir durum var ki sayfamızdan ya da web sitemizden bir fotoğrafı kopyalayıp kendi sayfalarında ya da bir pazarlama sitesinde bizim ürünümüzü satıyormuş gibi paylaşıyorlar. Alışveriş yapan kişileri dolandıran sayfaları tespit ettiğimizde yani markamızı kirletme durumunda bıkmadan usanmadan hepsine haksız rekabet, marka hakları kişisel fotoğrafları izinsiz kullanımı gibi davalar açıyoruz.

Tasarımlarınızı pek çok dizide ve televizyon programlarındaki konuklarda görüyoruz. Bu formatlara özel tasarım talepleri oluyor mu?
Diziler, televizyon programları bunlar çok farklı işler aslında. Özel talep olmuyor, hatta acil gerekiyor ve koleksiyondan en uygun modeller seçiliyor. Özel tasarımlar da yapıyoruz ancak önceden bir konsept oluyor ve bize bildiriliyor. Bu bir elbise olabilir, bir dönem kostümü olabilir vs., ona göre özel bir aksesuar tasarlanıyor.