BEYPAZARI KURUSU DENETİM SÜRECİNDE

Coğrafi işaret tescili alan Beypazarı kurusu ilk denetimini tamamladı.

10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun getirdiği zorunluluklardan biri de coğrafi işaret tescilinden sonra her yıl coğrafi işaretin denetiminin yapılması ve bu denetime ilişkin raporların Türk Patent ve Marka Kurumuna sunulması oldu. Yapılan bu denetimler, belirtilen kriterlere uygun olmayan üretimleri engelleyecek.

Söz konusu kanun gereğince, tescilli Beypazarı kurusunun denetimi, Beypazarı Ticaret Odası Başkanlığında, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Beypazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ve Grup Ofis Marka Patent’in katılımlarıyla gerçekleşti. Denetleme sırasında, denetlenen üreticilere coğrafi işaretin ve denetimin öneminden bahsedildi, bilgilendirmeler yapıldı. Tescil altına alınan Beypazarı kurusunun üretim ve satış aşamalarında dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulandı. Ayrıca üreticilere, Türk Patent tarafından 10 Ocak 2018 tarihinden sonra coğrafi işaretli ürünlerde kullanılması zorunlu amblem hakkında da bilgilendirme yapıldı.

10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı tescili alan ürünlere yılda en az bir kez olacak şekilde denetim şartı getirildi.

Bu denetimlerde ürünün tescile konu olan değerlerini korumak ve tescil almış coğrafi işaretli üründe kullanımı zorunlu olan bu amblemin kullanım denetimi amaçlandı. Amblem, tescilli coğrafi işaretli ve geleneksel ürün adları tescil belgesinde belirtilen şartlara uygun olan ürünlerin üretimi veya pazarlamasında faaliyet gösterenler tarafından kullanılacak. Tescilli adın türüne göre Türk Patent ve Marka Kurumunun belirlediği amblemlerden uygun olanı kullanılacak ve amblem üzerinde değişiklik yapılamayacak.