BURAM BURAM TASARIM: DESIGN WEEK TURKEY

Geçtiğimiz Kasım ayında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Design Week Turkey bu yıl altıncı kez ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Sevgi KES – Paşabahçe Ürün Tasarım Sorumlusu

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iş birliğinde organize edilen etkinlik atölye çalışmaları, konferanslar, sergiler gibi birbirinden farklı disiplinlere ve konuk ülke Finlandiya’ya ev sahipliği yaptı.

Farklı alanlardaki tasarımlar, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Eş zamanlı olarak beş gün boyunca pek çok konferans ve Design Week Turkey 2017 Ödül Töreni gerçekleşti. Ulusal ve uluslararası tasarım uzmanlarından oluşan sektörel jüri değerlendirmesi sonucunda 14 Kavramsal Tasarım, 38 İyi Tasarım ve 8 Üstün Tasarım ödülü verildi.

Etkinliğin stratejik partnerlerinden Şişecam’dan Paşabahçe Ürün Tasarım Sorumlusu Sevgi Kes ile GOssIP Dergi olarak kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Design Week Turkey etkinliğine katılım ve Şişecam standınıza ilgi nasıldı?
Sponsor olmamızdan bağımsız olarak Türkiye’deki en büyük cam şirketi olarak yoğun ilgi gördük. Özellikle üniversite öğrencileri kariyer planları ile ilgili bilgi almak için standımızı sık sık ziyaret etti. Çünkü Şişecam endüstriyel tasarım alanında Türkiye’de çalışılacak öncü şirketlerden biri. Bunun yanı sıra Paşabahçe Türkiye’de Lovemark, herkes tarafından çok seviliyor. Bu sebeple etkinlikte de bir hayli ilgi gördük.

Design Week Turkey sizce nasıl bir etkinlikti?
Bu görüşümü Şişecam ya da Paşabahçe’yi temsilen değil endüstriyel tasarımcı kimliğimle belirtmek isterim. Yurt dışında düzenlenen Design Week’lerde de bulundum ve buna dayanarak bu organizasyonun bir kongre merkezinde olmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü organizasyonun şehrin içinde küçük küçük alanlarda lokal etkinlikler şeklinde yapılması daha ilgi çekici oluyor. Genelde bu şekilde yapılıyor, çünkü fuar ve kongre alanları tasarım ruhunu yansıtmıyor. Tasarımı bir kültür olarak aktarmak lazım. Ayrıca bu etkinliklerde büyük şirketlerin yanı sıra küçük ölçekli tasarımcılara da imkan sağlamak gerekli diye düşünüyorum.