CLUBHOUSE, MARKA DAVASINDA UZLAŞMA YOLUNDA

Son dönemin en popüler uygulamalarından biri olan Clubhouse, marka ismi ile ilgili bir sorunla karşı karşıya kaldı. SBS Consulting Group isimli firma, bünyesinde bulunan TheClubhouse isimli web sitesinin haklarının ihlal edildiğini belirtti. Firma, çareyi sosyal medya platformu Clubhouse’a dava açmakta buldu. Davaya yanıt için tanınan sürenin sonuna gelen Clubhouse, geçtiğimiz hafta davacı firma ile ortak kararını açıkladı.

Uzunca bir süredir mücadele ettiğimiz virüs salgını nedeniyle belki de hiç olmadığı kadar çok ekran başında vakit geçirmeye başladık. Zoom, Skype, Teams gibi birçok görüntülü konuşma platformu aracılığıyla mesafeleri en aza indirdik, eğitimler ve kurslar aldık hatta mezun olanlarımız bile oldu. Clubhouse adlı uygulama da tam bu dönemde piyasaya çıktı ve çoğumuzun sosyalleşme ihtiyacına çözüm sundu. Belirli bir başlık hakkında açılan odalarda insanların sesli olarak bir araya geldiği bu uygulama, profesyonel ya da sosyal amaçlarda kullanıma açık olmak üzere çeşitli kitlelere
hitap etti.
Piyasaya çıkışının başında yeni ve ilgi çekici olmasıyla gündem olan uygulama, mayıs ayında bir dava ile gündeme geldi. Clubhouse, marka ismi sebebiyle SBS Consulting Group adlı şirket tarafından dava edildi. SBS Consulting, kendi bünyesinde ‘’TheClubhouse’’ isimli bir web site olduğunu ve bu siteye ait hakların ihlal edildiğini iddia etti. Davacı şirkete ait olan ve haklarının ihlal edildiği ifade edilen web sitesi, spor işletmecileri için kurulmuş bir platform. Davalı Clubhouse ise 4 milyar dolar değerinde olduğu ifade edilen bir sesli buluşma platformu. Piyasa değeri oldukça yüksek olan Clubhouse’un tescilli bir ticari markasının olmaması ise oldukça dikkat çekici. Washington Hukuk Fakültesi profesörlerinden C. Farley’in konu hakkında yaptığı yorum ise şöyle:

4 milyar dolar değerindeki Clubhouse’un tescilli bir ticari markasının olmaması ve ABD’de tescil için başvurmamış gibi görünmesi ilginç.

Taraflar Anlaşıyor

İki şirket arasındaki marka çatışması, pek de uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde taraflardan gelen açıklama, takipçilerine konunun çözüme ulaşmak üzere olduğunu gösterdi. Taraflar konu hakkında uzlaşma kararı aldı ve bu kararını ortak bir bildiri ile Arizona’da bulunan federal mahkemeye bildirdi. Henüz uzlaşma kararı hakkında detaylı bilgi mevcut değil. Fakat geçtiğimiz hafta davacı SBS Consulting Group’un şikayetini geri çektiği ve aynı şirketin kendi masraflarını üstleneceği biliniyor. İki firma arasında yapılan anlaşmanın detayları ve kapsamı ise merak konusu.

Share