COĞRAFİ İŞARETLER TESCİLE KAVUŞTU

Başvuru süreçleri tamamlanan Balıkesir kuzu eti, Orhangazi gedelek turşusu, Ağın leblebisi, Edremit zeytinyağı, Çubuk agat taşı, Antalya piyazı, Çınarcık işi, Kırklareli hardaliyesi, Karacabey soğanı, Vezirköprü semaveri, Tarsus humusu, Bolu kızılcık tarhanası, Karaman Divle obruk tulum peyniri, Sinop nokulu ve Tosya pirinci coğrafi işaret tescil belgeleri başvuru sahiplerine takdim edildi.

Türk Patent ve Marka Kurumunda düzenlenen törende coğrafi işaret tescil belgesi almaya hak kazanan ürünler, tescil belgelerini aldıktan sonra her biri kendi stantlarında sergilendi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali ÇELİK, törendeki konuşmasında, her ilin artık coğrafi işaretli bir ürünü olduğunu söyledi. TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN da 2017’nin sınai mülkiyet açısından başarılı bir yıl olduğunu, bu alandaki başvuruların dünya ortalamasının üzerinde artış gösterdiğini dile getirdi.

Grup Ofis Marka Patent coğrafi işaret uzmanlarınca hazırlanan coğrafi işaret tescil belgeli Tosya pirinci de sergi alanında yerini aldı. Etkinlik alanında Tosya’dan gelen ustalar tarafından pişirilen 50 kiloluk pirinç pilavı katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Coğrafi işaret tescil belgesini teslim alan Tosya Belediye Başkanı Kazım ŞAHİN, sınai mülkiyet çalışmalarına büyük önem verdiklerini, çalışmalarının devam edeceğini ifade etti