DEDEDEN TORUNA HAYALDEN GERÇEĞE

HAUS; gıda, çevre ve endüstri uygulamaları için gerekli dekantörleri, seperatörleri, kontinü sistem zeytinyağı üretim tesisleri, vidalı presleri, turbo blowerları ve çeşitli ekipmanları üretmektedir. 

Faaliyetlerine Aydın’da çeşitli tipteki su motoru, zeytinyağı ve pamuk presleri tamiratı ve yenilemesiyle başlayan HAUS (eski adıyla HAKKI USTA Oğulları Makine), Hakkı Gözlüklü tarafından 1954 yılında kuruldu. 60 yılı aşkın tecrübesiyle, kurulduğu günden bugüne sektöründeki gelişmeleri takip ederek birçok yeniliği de gerçekleştirdi. Bu anlamda, bölgesinde ilk zeytinyağı presinin imalatına 1962 yılında başladı. Geçen yıllarda teknolojisini geliştiren firma, Türkiye’de çalışan ilk kontinü sistem zeytinyağı tesisini 1989 yılında imal ederek büyük bir başarıya imza attı. Firma 90’lı yıllarda ilk ihracatını gerçekleştirerek Türkiye pazarı dışında da varlığını kanıtlamaya başladı. 1989 yılında ilk dekantör üretimini gerçekleştiren firma 2000 yılında ilk seperatör üretimini gerçekleştirmiştir. Sonrasında seperasyon teknolojileri üzerine çalışmalar yapan firma, 2006 yılında PLC ve Dual Drive sisteme geçti.

1972 yılında Hakkı Usta Oğulları Mak. San. Tic. Ltd. Şti. olarak markalaşan firma 2004 yılı sonrası santrifüj sistemlerine yönelmesiyle Hakkı Usta Santrifüj Teknolojileri adını aldı. 2010 yılında yeniden markalama çalışmasıyla küresel bir oyuncu olabilmek adına HAUS adını kullanmaya başladı ve aynı yıl İstanbul’da satış ve pazarlama ofisini kurdu.HAUS, Aydın OSB’de 32.000 m2 alanda faaliyet gösteren, 400’e yakın çalışanı, yurt dışında dört şirketi ve 40’ın üzerinde bayisi olan, yıllık 500 dekantör ve seperatör, 150 turbo blower üretme kapasitesine sahip, CE direktif ve ISO standartlarına uygun üretim yapan, 40’tan fazla ülkeye ihracat yapan bir firmadır. 

Bugün şirkette üçüncü kuşak aktif olarak çalışıyor. Üçüncü kuşağın devraldığı bayrağı farklı bir vizyonla daha da yukarı taşımak için çalıştığını ifade eden Hakkı Gözlüklü ekliyor: “Çeşitli kırılmalar yaşayarak buraya geldik. İlk kırılmayı dedem yaptı. İkinci kırılmamız zeytinyağının yanına yeni sektörleri eklememizle oluştu. Şimdi hedefimiz global bir oyuncu olarak birincilik koltuğuna oturmak. Şu an ilk 5’teyiz. 15 yılda dünya birincisi olacağız.”.

2012 yılında Hollanda’da HAUS EUROPE B.V., 2015 yılında Malezya’da HAUS SEA, 2016 yılında İtalya’da HAUS MED ve 2017 yılında Almanya’da HAUS Turbo Kompresör şirketlerini kurdu. Aynı yıl ürün gamına vidalı presleri ve Türkiye’nin ilk ve tek yerli üretim manyetik yataklı turbo blowerını da eklemiştir. Ayrıca HAUS 2015 yılında Türkiye’deki 245 firma arasına girerek AR-GE merkezini kurmuştur.