SERACILIKTA İLERİ TEKNOLOJİNİN ÖNCÜSÜ SERA PLASTİK

İstanbul Sera Plastik tarımsal film üretmek amacıyla 1969 yılında Antalya’da kurulmuştur. Başta üç kardeş kendi çabalarıyla küçük bir işletme olarak üretime başlamış, yıllar içerisinde farklı sektörler için plastik mamul üretimi yapmış ve 2000 yılından itibaren tarımsal film üretiminde ihtisaslaşma sağlamışlardır.

Sera Plastik, Akdeniz Bölgesi’nde pazara en yakın öz sermaye ile kurulmuş ilk yerel üretim firmasıdır. Örtü altı seracılığın tarihine baktığımızda ilk yıllarda daha çok cam sera kullanımı görülmektedir. Günümüzde ise İstanbul Sera Plastik, üretiminde ileri plastik teknolojisini kullanarak camın sağladığı ışık geçirgenliğini ve ısı korunumunu plastik örtü ile sağlayabilmektedir. Bu da hem maliyet hem de ürün kalitesi konusunda üreticiye fayda sağlamaktadır. Bu amaçla üretim yapan Sera Plastik, üretimini Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan 12.500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 55.000 metrekarelik tesisinde gerçekleştirmektedir.
Sera Plastik ikinci kuşak yöneticilerinden Ebubekir Tulpar’a Sera Plastik ile ilgili merak edilenleri sorduk.

Sera Plastik artık sektöründe jenerik marka oldu diyebilir miyiz?
Kesinlikle. Bugün gelinen nokta itibarıyla bunu tereddütsüz söyleyebiliriz. Çünkü Türkiye’de modern sera örtülerini üreten ilk firmalardanız. Ayrıca ülkemiz seracılığının kalbi diyebileceğimiz Akdeniz Bölgesi’nde ise bu örtüleri üreten ve yaygınlaştıran ilk firmayız. Dolayısıyla “İstanbul Sera Plastik” yalnızca bir unvan değil, aynı zamanda faaliyete ismini veren köklü bir markadır.

Sera Plastik’in diğer markalara kıyasla farkları nelerdir?
Sera Plastik beş şeyi iyi yapar:

  • Sektöründeki teknolojik gelişmelere öncülük eder.
  • Son kullanıcının ihtiyacına göre – biz bunu terzilik yapmaya benzetiyoruz – kişiselleştirilmiş ürünler ortaya çıkarır.
  • Verimliliğiyle ön plana çıkan katma değerli ürünler üretir.
  • Yalnızca üretim odaklı değil, aynı zamanda son kullanıcı odaklı çalışır.
  • Satış sonrası geri bildirimlere önem verir ve laboratuvar ortamında gerekli incelemeleri yaparak olası aksiliklere hızlı ve güvenilir çözümler bulur.

Markamızın kalite anlayışını meydana getiren ve fark yaratan başlıca özelliklerimiz bunlardır.

Sera Plastik’in hizmet alanları nelerdir?
Sera Plastik tarımsal amaçlı filmler üretmektedir. Bunlar sera örtüleri, malç örtüsü, solarizasyon örtüsü, ısı perdesi, silaj örtüsü, topraksız tarım torbası, peyzaj/fide torbası, nem tutmayan sebze-meyve torbası, sulama hortumu, karpuz örtüsü, muz seraları için özel sera örtüleridir.

Sera Plastik’in kullandığı teknolojiler nelerdir?
Üretim teknolojisi uygulamalarında sektörün lideri olan İstanbul Sera Plastik, 2006 yılında yaptığı co-extruzyon film üretim hatları yatırımı ile Türkiye’de 3 katlı tarımsal film üretimi yapan ilk firma olmuştur. Yeni nesil co-extruzyon teknolojisi ve uygun üretim reçeteleri ile sera örtüleri isteğe bağlı olarak 60 aya kadar güneşe dayanıklı, ışık ve sıcaklık kontrollü, rutubet tutmama ve sislenmeme, kükürt ve klor kimyasallarına karşı direnç gibi özellikler sağlayabilir.

Sera Plastik’in misyonu nedir?
“Hayatı Kaplıyoruz” sloganı ile tarımsal üretimin çevre üzerine etkisine ilişkin duyarlılığı artırmak ve gelecekteki nesillere iyi bir çevre bırakmak için çalışıyoruz.