DÜNYA ENDÜSTRİYEL TASARIMCILAR GÜNÜ ‘’TASARIM PARKI’’NDA KUTLANDI

29 Haziran, 2007’den beri her yıl ‘’Dünya Endüstriyel Tasarımcılar Günü’’ olarak kutlanıyor ve WDO (Dünya Tasarım Örgütü) bu kutlamalarda aktif rol alarak tasarımın öneminin altını çiziyor. ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) gibi topluluklar ve tasarım alanında faaliyet gösteren girişimler/tasarım atölyeleri de bu kutlamalara çeşitli etkinliklerle dahil oluyor.

Dünya Endüstriyel Tasarımcılar Günü, 21 Haziran Çarşamba günü ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) İstanbul şubesi iş birliği ile Tasarım Parkı’nda kutlandı. Etkinlik, “The Future We Want“/ “İstediğimiz Gelecek” teması çerçevesinde gerçekleştirildi.

Dünya Endüstriyel Tasarımcılar Günü, World Design Organization (WDO) Yönetim Kurulu Üyesi ve ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Ersayın, ETMK İstanbul Şubesi Başkanı Ertunç Öner ve Tasarım Parkı kurucusu Nursema Öztürk’ün açılış konuşmalarıyla başladı.

Tasarım Parkı’nın Moda’daki yeni adresinde gerçekleştirilen etkinlikte, ETMK İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı G. Gamze Güven moderatörlüğünde ve Eray Makal, Hatice Armağan ve Yetkin Yazıcı’nın katılımıyla panel gerçekleştirildi. Panelin ardından ise “Tasarıma açık mikrofon” isimli etkinlik düzenlendi.

Tasarım Parkı Hakkında

2002 yılında ulusal ve uluslararası etkinliklerle, Tasarımcı Y. İç Mimar Nursema Öztürk tarafından 2010 yılında TASARIMPARKI markası ile Kadıköy Moda’da, tasarım ve sanatseverleri bir araya, Anadolu Yakası’nın sanat ve tasarım etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 2022 yılında Moda’daki yeni yerinde, tasarım ve sanatseverlerle farklı kurumları buluşturarak, tasarım, mimarlık, teknoloji ve yaratıcı disiplinler odaklı etkinlik ve atölye çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. 2021 yılında Londra’da Design Park oluşumuyla da çalışmalarını sanat ve tasarım etkinliklerine yenilikçi bir bakış getirerek farklı kitleleri buluşturmaya devam edecek.

ETMK (Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu) Hakkında

1988 yılında Ankara’da bir grup endüstriyel tasarımcı tarafından kurulan Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) derneği, Türkiye’de endüstriyel tasarım alanında çalışmalar yapan en köklü mesleki örgüttür. ETMK’nın İstanbul, İzmir ve Ankara’da Şubeleri vardır. ETMK’nın temel hedefi, endüstri ürünleri tasarımı mesleğini topluma tanıtmak, tasarımcıların hak ve yetkilerini oluşturmak ve korumak, meslektaşlar arasında iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek, topluma tasarlanmış nitelikli ürünler sunulmasını sağlamak amacıyla ilgili kuruluşlarla üretici ve kullanıcı düzeyinde çalışmalar yapmaktır.

WDO (World Desing Organization) Hakkında

Dünya Tasarım Organizasyonu, 1957 yılında endüstriyel tasarım odaklı bir grup uluslararası organizasyon tarafından kurulmuştur. Eskiden Uluslararası Endüstriyel Tasarım Dernekleri Konseyi olarak bilinen WDO, dünya çapında daha iyi tasarımı teşvik eden dünya çapında bir topluluk olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir