Türk Bilim İnsanından Evde Hastalık Teşhisine İmkân Veren Buluş

“Elektronik Tişört”
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)’de görev yapan bilim insanı ve akademisyen Canan Dağdeviren ve ekibi önemli bir buluşa imza attı. Kişilerin hastaneye gitmeden, evden muayenesini kolaylaştıracak sistemin detaylarını önümüzdeki günlerde MIT duyuracak.

MIT’de, elektronik cihazları esnek ve katlanabilir hale getirerek vücutla uyumlu hale getiren bir sistem üzerinde çalışan Canan Dağdeviren ve ekibinin virüsten önceki amaçları, bu sistemi daha çok dünyada insanlar ve uzayda astronotlar üzerinde denemekti.  Şimdi ise bu sistem virüs hastalarının evden tespiti sürecine de destek olacak. Sistem, hasta ve doktor arasında ara yüz sistemi kurarak vücuttaki tüm değişiklikleri doktorlara ulaştırabilecek.

Patenti Alındı
Tekstil üzerine yapıştırılmış elektronik cihazların projesi yeni bitirildi ve geçtiğimiz hafta makale şeklinde kabul edildi. Sistemin patentinin de alındığını belirten Dağdeviren, önümüzdeki haftalarda detayları tüm dünyaya duyuracaklarını açıkladı. Ayrıca makalenin herkese açık olacağını ve herkesin açıklamaları okuyarak sistemin aynısını yapabileceklerinin de altını çizdi.

Elektronik Tişört Nasıl Çalışıyor? Tişört yıkanabiliyor mu?
Her vücutla uyumlu bu sistemde tişört içine küçük odalar açılıyor, odaların içlerine elektronik aletler incecik kağıtlar haline getirilerek yapıştırılıyor, böylece hareket kabiliyeti de kısıtlanmıyor.

İnsanların vücutlarına tişört olarak giyebilecekleri ve tişörtün yıkanabildiği bu sistemde elektronik aletler iç kısımda olacak. Bunlar sıcaklık sensörleri, kalp atışını inceleyen sensörler, özellikle nefes alıp vermeyi inceleyecek sensörleri kapsıyor ve tüm vücuda yayılmış şekilde kullanılıyor. Geliştirilen app ile bilgiler telefona gidiyor, cloud vasıtasıyla da doktorun bilgisayarına gönderilebiliyor. Böylece kişiler vücutlarındaki tüm değişiklikleri kendileri fark etmese bile doktor tarafından fark edilip erkenden sonuca ulaşabiliyor.

Üretimi Kolay ve Düşük Maliyetli bir Sistem
Dağdeviren bu sistemin en önemli yanlarından birinin de fizik, kimya, biyoloji, mekanik ve tıp gibi bütün alanları birleştirdiğini ve disiplinler arası bir çalışma olduğunu söylüyor. Dağdeviren ayrıca tedaviden ziyade vücuttaki değişiklikleri anlamaya yönelik olan bu sistemin, gerekli izinler alındıktan sonra birçok kişiye ulaştırılabilecek, üretimi kolay ve düşük maliyetli bir sistem olduğunun altını çiziyor.