ENERJİ SEKTÖRÜNDE TANINMIŞ MARKA

Turcas Petrol Anonim Şirketi adına tescili bulunan TURCAS markası, Türk Patent Enstitüsü tarafından Tanınmış Marka olarak kabul edildi.

TURCAS PETROL ANONİM ŞİRKETİ’ne ait bir marka olan TURCAS, 1931 yılında Limited Şirket statüsünde Türkiye’nin ilk özel akaryakıt dağıtım firması olarak kurulmuştur. 1936 yılında Anonim Şirket statüsüne geçen firma 1988’de İngiliz Burmah Castrol firması ile ortaklaşa TURCAS Petrolcülük A.Ş’yi kurmuştur. TURCAS adı ise Türkpetrol ve Castrol’ün ilk üç harflerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

1992 yılında halka açılan TURCAS tüm dünyada bireysel ve kurumsal binlerce hissedara sahiptir. TURCAS, yerli ve yabancı tüm yatırımcıları için Türkiye’nin jeopolitik konumunu en iyi şekilde değerlendirebilen, bölgede enerjiye yatırım yapma imkanı sağlayan ve özellikle gerçekleştirdiği yabancı ortaklıklarıyla enerji sektöründe Türkiye’nin öncü markalarındandır.

Tüm bu gelişim ve marka bilinirliği kapsamında Grup Ofis Marka Patent tarafından TURCAS tanınmış marka başvurusu hazırlanmıştır. Başvuru, Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından incelenmiş ve TURCAS markasının enerji sektöründe akaryakıt dağıtımı, petrol rafinajı, elektrik üretimi, ticareti ve doğalgaz ithalatı toptan satış alanlarında yaygın bilinirliğe sahip bir marka olduğu tespit edilmiştir.