EPI- İÇTİHAT HUKUKU SEMİNERİ

Avrupa Patent Ofisi (EPO) Temyiz Kurulu ve Avrupa Patent Akademisinin desteğiyle, Avrupa Patent Enstitüsü (epi) tarafından düzenlenen İçtihat Hukuku Semineri, 11 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

Sektörden birçok Avrupa patent vekilinin ve firmaların patent temsilcilerinin de katıldığı seminerde, epi uzmanı Christopher Paul Mercer ve Leythem Wall ile Avrupa Patent Ofisi Temyiz Kurulu teknik üyesi Kemal Bengi ve Avrupa Patent Ofisi Temyiz Kurulu yasal üyesi Theodora Karamanlı konuşmacı olarak yer aldı.

Seminerde, genel itibarıyla Avrupa patent başvurularına ve patentlerine ilişkin temyiz aşamasında dikkat edilmesi gereken hususların altı çizildi. İlk oturumda konuşmacı olan Christopher Paul Mercer, negatif sınırlama/feragat (disclaimer) yapılan istemlerde uygulanan G kararlarından; diğer konuşmacı Leythem Wall ise istemlerde açıklık sorununa ilişkin uygulanan G kararlarından bahsetti. Diğer konuşmacılardan Kemal Bengi; problem-ve-çözüm yaklaşımının temyiz aşamasında nasıl uygulandığını anlattı. Seminerin ikinci oturumunda Theodora Karamanlı, güncel Temyiz Kurulu kararlarını açıkladı.

Oturum sonrasında örnek niteliğinde bir EPO sözlü yargılaması canlandırıldı. Seminer katılımcılarının da jüri olarak dahil edildiği gösterim oldukça faydalı oldu.

Seminere katılan Grup Ofis Marka Patent – Patent Vekili Sevda Kalyoncu “Avrupa patent sisteminde temyiz aşamasında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ve G kararlarının takibinin önemini vurgulayan bir seminer oldu. Ayrıca yapılan sözlü yargılama canlandırması sayesinde, temyiz aşamasına vekil tarafından bakan biri olarak, temyiz kurulunun nasıl düşündüğünü ve yargının nasıl bir kurguyla işlediğini de anlama fırsatımız oldu.” dedi.