EVDE MANTAR YETİŞTİRMEYE VAR MISINIZ?

Ekolojik, lezzetli ve sağlıklı mantarları basit ve eğlenceli bir şekilde evde yetiştirmek Mantar Kutusu ile artık mümkün.

Mantar Kutusu’nun hikayesi 2014 yılında Ozan Çoğalan’ın Permakültür Organik Tarım Ürünleri’ni kurmasıyla başladı. Permakültür felsefesini hayata geçirmek için başlatılan bu girişimle Mantar Kutusu’nun ilk tohumları da atılmış oldu. Enes Ünal’ın da desteğiyle ‘Mantar Kutusu’ fikir olmaktan çıkıp bir marka olma yoluna girdi. Ziraat mühendisleri Erhan Erikli, Mustafa Erdoğan ve Kimyager Kıvılcım Ateş Korkmazoğlu’ndan oluşan Permakültür ekibi uzun süren çalışmalarını 2016 Mayıs ayı itibariyle tamamlayarak, tamamen organik üç çeşit Mantar Kutusu’nu hazır hale getirdi.

Mantar Kutusu’nun girişimcilerinden Ozan Çoğalan ve Enes Ünal ürünleri ile ilgili GOssIP’e şunları anlattı; “Biz aslında mantar yetiştirmenizi sağlayacak olan ‘mantar kutuları’ hazırlıyoruz. Mantar Kutusu ile
istiridye mantarının farklı cinsleri olan pembe, sarı ve gri istiridye mantarlarını yetiştirebilirsiniz. Üçü de kendine has lezzetleri olan mantarlardır. Üretiminde kullanılan teknoloji sayesinde de organik üretim belgesi almayı başaran ilk ve tek mantar ürünü.

Bu fikri korumak için de konunun uzmanlarının yönlendirmeleriyle ‘Faydalı Model’ başvurusu gerçekleştirdik. Ayrıca marka tescili ile ilgili de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Bu yaratıcı girişimin ürünü olan Mantar Kutusu’nda kendi mantarınızı yetiştirmek için yapmanız gereken tek şey kutuyu açarak mantar çıkan yüzeyi nemli tutmak. 4-6 gün içerisinde ilk gelişmeler gözlenmeye başlanıyor ve geceden sabaha büyüyorlar. Herhangi bir koruyucu ya da katkı maddesi içermeyen Mantar Kutusu tamamen organik ve gurme bir ürün.