DİZİ – FİLM – TİYATRO

FLAMIN' HOT

Flamin' Hot isimli bu film, Flamin' Hot Cheetos'un yaratıcısı Richard Montanez'in öyküsünü anlatıyor. Richard, göçmen bir işçisinin oğlu olarak büyür. Frito-Lay'de kapıcı olarak işe başlar. Daha sonra makinist operatör olur. Burada çalıştığı dönemde ise bir cihazın bozulması üzerine tatlandırılmamış Cheetos'ları eve götürür ve çeşitli baharatlarla lezzetlendirmeyi dener. Bu denemeler sonucunda bugün Flamin' Hot Cheetos'u oluşturan baharat karışımını keşfeder. Richard böylece aynı şirkette yöneticiliğe kadar yükselecektir. Richard Montanez'in Frito'Lay'deki yükselişini ve bir çalışandan ''iş insanı''na dönüşümünü anlatan bu filmde, ''fikir üretmeye'' ve ''markalaşmaya'' dair birçok detay bulacaksınız.

Yönetmen: Eva Longoria
Senarist: Linda Yvette Chavez, Lewis Colick
Oyuncular: Jesse Garcia, Annie Gonzalez, Emilio Riviera

THE DROPOUT

2022 yapımı “The Dropout” dizisi, eğitim hayatını bırakıp kendi işini kurma yolculuğuna atılan genç bir kadının hikayesini ele alıyor. Genç girişimci Elizabeth Holmes, henüz 19 yaşındayken Stanford Üniversitesinden ayrılıyor. Eğitim hayatını bırakan Holmes, Theranos isminde bir biyoteknoloji şirketi kuruyor ve sağlık alanında devrim yaratacak çalışmalar yapıyor ancak işler umduğu gibi gitmiyor. Bir damla kan ile pek çok tahlil yapabileceği umuduyla yatırımcı toplayan Holmes’un 9 milyar dolarlık şirketinin nasıl dolandırıcılık ve sahtecilikle suçlandığını bir solukta izleyeceksiniz. Disney+ platformundan da izleyebileceğiniz dizide girişimcilik, markalaşma ve patent gibi kavramlara dair birçok detay yer alıyor.

İlk Yayın Platformu: Hulu
Sezon/Bölüm Sayısı: 1 Sezon / 8 Bölüm
Yaratıcı: Elizabeth Meriwether
Oyuncular: Amanda Seyfried, Naveen Andrews, William H. Macy, Laurie Metcalf, Elizabeth Marvel ve Utkarsh Ambudkar
Tür: Dram, Biyografik

TEK ÇIKIŞ YOLU YARATICILIK

IPDENTITY, EUIPO (Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi) tarafından yayımlanan IPDENTICAL kısa filminin başarısının ardından gelen ikinci bir film niteliğinde. David Valero’nun yönetmenliğini üstlendiği kısa film, fikri mülkiyetin insan türünün evrimini nasıl etkilediğine dair tarihsel bir bakış açısı sunuyor. Tek tip insan ve tek tip yaşama yapılan vurgu, farklı işaretleri takip eden ana karakterin karşılaştığı çeşitliliklerle beraber algısının nasıl değiştiğine işaret ediyor. Özgünlük, yaratıcılık ve farklılık gibi özelliklerin karakteristik olduğunu ve bir kimlik oluşturduğunu aktarmayı hedefleyen kısa film, aynı zamanda fikri mülkiyet kavramının tüm bu tanımları güçlendirdiği mesajını veriyor. Kısa filmi, YouTube’da ‘’IPDENTITY: CREATIVITY IS THE ONLY WAY OUT’’ başlığıyla bulabilirsiniz.

Yönetmen: David Valero
Yıl: 2021
Kanal: YouTube

BİR MARKANIN DOĞUŞU

Dijital platform Netflix’te yayınlanan “Self Made” isimli mini dizi, Amerika’da ilk milyoner Afro-Amerikan iş kadını kabul edilen Sarah Breedlove’ın hayatını anlatıyor. Fiziksel yargılamalara ve ırkçı bakış açısına adeta savaş açan Walker, kendi saç bakım ürünleri markasını kurmak için işe koyulur. İşine kendini adayarak kurduğu saç bakım ürünleri markasını, beklenmedik bir noktaya getirir. Yaşadığı zorlu süreçlere rağmen kendini kanıtlayan ve toplumdaki yargıları yıkan girişimci sonunda başarılı olur. Irkçılığa ve eşitsizliğe meydan okuyan Madam C.J. Walker, bileğinin hakkıyla milyonerliğe ulaşan ilk Afro-Amerikan iş kadını olur.  Mucit ve girişimci bir Afro-Amerikan iş kadınının hayatına eşlik edeceğiniz diziyi keyifle izlemenizi diliyoruz.
Yayın Platformu: Netflix Sezon/Bölüm Sayısı: 1 Sezon / 4 Bölüm Yönetmen: Nicole Asher Oyuncular: Octavia Spencer, Tiffany Haddish, Carmen Ejogo Tür: Dram, Biyografik

Patent Dedektifi: Telefonun Öteki Hikayesi

Oyun, tüm zamanların icatlarını incelemek ve denetlemekle yükümlü bir dedektifi konu ediniyor. Bir gün Patent Dedektifi’nin kapısı çalar. Karşısında telefonun mucidi olduğunu iddia ederek Graham Bell’i şikâyet eden biri vardır: Elisha Gray. Patent Dedektifi, gerçek bilgiye erişmek için macerasına başlar ve telefonun patentinin kime ait olduğunu araştırır. Oyunun sonunda telefonun patentini kimin alacağı ise katılımcıların seçimine bağlı. Çocuklar, ellerindeki seçim kartı ile oyunu yönlendirerek istedikleri sonu belirleyebilecek.

Tarih: 20.11.2021
Yer: Şişli Profilo AVM
Yazan-Yöneten: Miray Erdoğan

ELEKTRİK SAVAŞLARI

Yönetmenliğini Alfonso Gomez-Rejon’un üstlendiği Elektrik Savaşları filmi geçtiğimiz cuma vizyona girdi.  19. yüzyılın sonlarında Thomas Edison ile George Westinghouse arasında yaşanan alternatif akım doğru akım tartışmalarını ve Edison-Tesla mücadelesini anlatan film, güçlü oyuncu kadrosuyla izleyiciyle buluştu.  Filmde Thomas Edison’a Benedict Cumberbatch, Nikola Tesla’ya Nicholas Hoult ve George Westinghouse’a ise Michael Shannon hayat verdi.
Mucitlerin kıyasıya rekabetini izlediğimiz filmde patent tescilinin önemi üzerinde durulurken Thomas Edison ve Nikola Tesla’nın yüzlerce patent tescili olduğu bilgisi de veriliyor.
Tür: Biyografi, Dram, Tarihi
Yönetmen: Alfonzo Gomez-Rejon
Yapım Yılı: 2017

LOGORAMA

Logorama, artık hayatımızın bir parçası olan, bilinçaltımıza yerleşen ünlü markaların logolarından oluşan bir dünyada geçiyor. Yaklaşık 2.500 şirketin logosunun yer aldığı animasyon, içerisinde birkaç öyküyü birleştiriyor. Küreselleşmeyi eleştiren, 6 yıllık bir çalışmanın ürünü olan kısa animasyon filmi, 2010 yılında En İyi Animasyon Kısa Film Oscar Ödülü’nü kazanan 78. animasyon filmi olmayı da başarmıştır.
Tür: Animasyon
Yayın tarihi: 2010
Yönetmenler: Ludovic Houplain, François Alaux, Hervé de Crécy

The CURRENT WAR

Film, 1880’lerin sonunda ünlü mucit Thomas Edison ile mucit ve sanayici George Westinghouse arasındaki ilişkiyi esas alıyor. İki mucidin arasındaki rekabet, pazarlanabilir ve sürdürülebilir bir elektrik sistemi yaratma yarışı, alternatif akım, doğru akım tartışmaları ve başlarından geçen olaylar…
Tür: Biyografi, Dram, Tarihi
Yönetmen: Alfonzo Gomez-Rejon
Yapım Yılı: 2017

JOY

Joy küçüklüğünden beri hayal gücü çok geniş, yeni icatlar üretme peşinde olan bir kızdır. Hayatında, ailesinde yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmez. Günlük yaşamda pratik konulara dair elinden her türlü iş gelir. Bu arada boşandığı eşi, sorunlu annesi, ilgi isteyen iki küçük çocuğu ve yarı belalı babasıyla “normal” bir hayat sürdürmeye çalışır. Fakat bir gün her şey canına tak eder ve Joy yarım bıraktığı hayallerinin bir noktasından tutmak için yeniden kolları sıvar. Filmin yönetmen koltuğunda David O. Russell otururken ödüllü başrol oyuncusu Jennifer Lawrence’a Umut Işığım filminde olduğu gibi Bradley Cooper ve Robert De Niro eşlik ediyor.
Yönetmen: David O. Russell
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Bradley Cooper
Tür: Biyografi, Dram, Komedi

MISSION IMPOSIBBLE: ROUGE NATION

1966-1973 yılları arasında TV dizisi olarak yayınlanan, jenerik müziğiyle fenomen olan “Görevimiz Tehlike”nin ilk filmi 1996’da çekilmişti. Temmuz ayında gösterime giren serinin beşinci filmi şimdiden 2015 yılının en iyi aksiyon filmlerinden biri olarak anılıyor. Yönetmenliğini Christopher McQuarrie’nin yaptığı filmde, Tom Cruise başrolde, ayrıca filmde Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Simon Pegg ve Ving Rhames gibi isimler yer alıyor. Serinin tüm filmlerinde Ethan Hunt karakterini oynayan Tom Cruise ilerlemiş yaşına rağmen tehlikeli sahnelerin üstesinden geliyor. Üstelik çekimler sırasında altı kez yaralanan Cruise bu sahnelerde dublör kullanmamış. Ethan Hunt ve ekibinin bu seferki zorlu görevleri, IMF’i ortadan kaldırmayı planlayan Syndicate adında uluslararası bir dolandırıcılık çetesini çökertmeye çalışmak. Çeteyi hedeflerine ulaşmadan önce durdurmaları gerek. Filmden markalarla ilgili bir detay; filmde bütün iyi adamlar BMW kullanırken (Fas’da çekilen sahneler hariç) kötü adamlar Audi, Mercedes ya da Range Rover kullanıyor.

THE BILLION DOLLAR CODE

Netflix’in 7 Ekim 2021 tarihinde kullanıcılarıyla paylaştığı mini dizi, iki Alman arkadaş ile Google arasındaki patent savaşını anlatıyor. Google’ın kullanıcılarına tek tuşla dünyayı gezme imkânı veren hizmeti Google Earths, çıktığı döneme damgasını vurmuştu. Fakat geçtiğimiz yıllarda bu hizmetin mucidi olduğunu iddia eden iki arkadaş Google’a patent davası açtı. Google verdiği hizmetin orijinal ve özgün olduğunu ifade ederken iki arkadaş iddiasını sürdürmeye devam etti. The Billion Dollar Code, iki taraf arasındaki bu merak uyandıran çatışmayı ele alıyor.
Tür: Suç, Dram, Gerilim
Yönetmen: Robert Thalheim
Yapım Yılı: 2021

Share