IP CAMP 2019

LES-Türkiye ve Sabancı Üniversitesi Endüstri İş Birliği ve Teknoloji Lisanslama Ofisi (ILO) tarafından her yıl Eylül ayı sonunda düzenlenen IP CAMP eğitimi, bu yıl 6. kez 26-28 Eylül’de Çeşme’de gerçekleştirildi.

IP CAMP 2019’da odak noktası; ticari sır, bir buluşu ticari sırra konu etmenin avantajları ve dezavantajlarıydı. Etkinlikte; LES-Uluslararası adına Rob Mclnnes, Bruno Vandermeulen , LES-Türkiye adına Mustafa Çakır, Murat İdal, Ömer Hızıroğlu, Hande Hançer bulunuyordu.

Ticari sırra ilişkin Avrupa’da, Amerika’da ve Türkiye’de nasıl yollar izlendiği, nelere dikkat edilmesi gerektiğine ilişkin bilgiler verilen eğitimde, konuşmacılar arasında Arçelik Fikri Haklar Yöneticisi Güler Ayyıldız ve BSH Fikri Haklar Yöneticisi Ayşe İldeş Erdem ticari sır ve patent ihlali eylemleri ile uygulama stratejilerine ilişkin konuşmalar yaptılar. Bunun yanı sıra bir buluşun korunması hususunda IP rotasının belirlenmesine ilişkin bir workshop yapılarak söz konusu buluşun patente mi ticari sırra mı konu edilmesi gerektiği tartışıldı.