İŞ DÜNYASINDAN SPOR DÜNYASINA

Mehmet Sepil, 1953 İzmir doğumlu. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olan Sepil, aynı üniversitede Kıyı ve Liman Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Evli ve 2 çocuk babası olan Mehmet Sepil, uzun yıllar inşaat mühendisliği yaptı.

Bununla birlikte kuşkusuz Sepil’in İzmir’e yaptığı en büyük yatırımlardan bir diğeri de Altınbaş Holding’in 2007 yılında TMSF’den (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) 1.3 milyon TL’ye aldığı Göztepe Spor Kulübü’nü, 7.5 milyon dolar karşılığında borçları, sahip olduğu tüm marka ve haklarıyla birlikte satın almasıdır.

TMSF’ye devredilen Göztepe Spor Kulübü, 2006-2007 sezonunda profesyonel liglere veda etti. Göztepe Spor
Kulübü’ne, borçları nedeniyle transfer yasağı kondu, tüm malları haczedildi, elektrik ve suyu dâhi kesildi. Göztepe, Ağustos 2007’de TMSF tarafından yapılan ihale ile satışa çıkarıldı ve Altınbaş Holding’e devredildi.

İmam Altınbaş döneminde 2. Lig, 3. Lig, PTT 1. Lig arasında gidip gelen Göztepe, bu süreçte Urla’da tesis yapımına başladı ve bu çalışmalarda önemli yol aldı. Mehmet Sepil kulüp başkanı olduktan sonra Göztepe büyük bir atılım gerçekleştirdi ve Süper Lig’e uzanan maraton başladı.

Sepil için Göztepe Spor Kulübü “çocukluk sevdası”… Evlerinin kulüp binasının yanında olması ve Göztepe sevgisi, Sepil’in takımı satın almasında büyük rol oynamış.

Bir röportajında “Göztepe beni petrolden daha çok heyecanlandırıyor.” diyen Sepil, ekonomiyi doğru yöneterek Göztepe’de de başarılı olacağına inandı ve başkan olduktan sonra yaptığı ilk basın açıklamasında Göztepe’yi uluslararası bir kulüp yapmak için çalışacağını, ana hedefinin kurumsal ve profesyonel bir yapı kurmak olduğunu
dile getirdi.

Neticede Göztepe Süper Lig’e yükseldi. Göztepe Spor Kulübü sadece bir futbol kulübü olarak değil, pek çok spor dalında büyük başarılara imza atan kompleks bir spor kulübü olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Kendisinin de çocukluğunda yelken takımında yer aldığı Göztepe Spor Kulübü için önem arz eden diğer bir dal ise yelken. Ayrıca taraftarların 90 yıllık rüya diye bahsettiği Urla Tesisleri de Mehmet Sepil tarafından 2014 senesinde kulübün kuruluş tarihini temsilen saat 19.25’te açıldı.

Göztepe’nin stadına kavuşması için çok büyük ve önemli çalışmalar yaptı ve sonuca ulaştırdı.

Göztepe Spor Kulübü’nün ezeli rakibi Pınar Karşıyaka’nın Turkish Airlines Euroleague C Grubu’nda Barcelona Lassa’yı 71-62 yendiği karşılaşmada müsabakayı tribünden izleyerek, yeşil-kırmızılı ekibe destek vermesiyle sadece Göztepeliler’in değil tüm İzmir’in sevgisini bir kez daha kazandı.

Mehmet Sepil, sadece Göztepe ve İzmir için değil, Türkiye için de örnek bir iş adamı. Gerek çok yönlülüğü, gerek
başarılı iş hayatı, gerekse efsane kulüp başkanlığı ile gönüllerde taht kuran Mehmet Sepil’in gelecekteki projeleri
merakla bekleniyor.