İSTANBUL ULUSLARARASI BULUŞ FUARI ISIF’18

3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’18, 27-29 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayeleri ile bu yıl üçüncü kez düzenlenen ISIF’18 her yıl olduğu gibi bu yıl da yerli ve yabancı birçok buluşçuya ev sahipliği yaptı. TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın açılış konuşmasıyla ISIF’18 ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Açılış konuşmasında buluşların ticarileşmesi üzerinde duran, buluşların ve patentlerin sadece başvurularının yapılmasının yeterli olmadığını, bunların reel sektöre aktarılması ve katma değer oluşturulması gerektiğini belirten Asan, “Dünyada yapılan patent başvurularının yaklaşık yüzde 30’u belgeye dönüşüyor. Belgeye dönüşenlerin yaklaşık yüzde 3’ü ticarileşiyor. Bugün fuarda sergilenen buluşların bir kısmı ticarileşti. Bir kısmı yakında ticarileşecek. Bunların tamamının ticarileşmesi mümkün değil, bunu kabul etmek zorundayız. Bu oranın artması için bu tarz fuarları düzenlemek ve böylece tarafları bir araya getirmek ve bu enerjiyi yaratmak gerekiyor.” dedi.

AR-GE merkezleri, üretici ve ticari firmalar, sanayiciler, girişimciler, özel araştırmacılar, danışmanlar, patent ofisleri, kalkınma ajansları, özel veya devlet destekli araştırma enstitüleri, bilim parkları, teknoloji geliştirme bölgeleri, teknoloji transfer ofisleri, üniversiteler, laboratuvarlar, fikri ve sınai mülkiyet hakları ile ilgili kurum ve kuruluşlar, melek yatırımcılar, risk sermayesi grupları, inovasyon teşvikçileri, patent vekilleri, buluş dernekleri, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu ISIF’18’de birçok daldaki ISIF Ödülleri sahiplerine ulaştı.

Grup Ofis Marka Patent olarak vekili olduğumuz değerli müvekkillerimiz Yasin Akbıyık, Fevzi Levent Tekin ve Mehmet Zahid Tüysüz de ödül alan buluşçular arasındaydı. Buluşçular kendilerine tahsis edilen stantta buluşlarını sergiledi.

Birçok çalıştay, panel ve B2B görüşmelerle ekosistemde ortak bir payda sağlayan İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı etkinlik raporunu sayfa 22’de bulabilirsiniz.

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının onursal himayesi, Türk Patent ve Marka Kurumunun ev sahipliği, Uluslararası Buluşçular Federasyonu Birliğinin (IFIA) uluslararası himayesi, Anadolu Buluşlar & Buluşçular Derneğinin (ABDER) ana organizasyonu, Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) uluslararası desteği ile gerçekleşmektedir.