47 – BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

İlk kaşar peyniri diğer peynirlerden çok daha sonra, 19. yüzyıl ortalarında yapılmaya başlanmıştır. Kaşar ismi ise hahamın, peynirin dinî anlamda uygun olduğunu belirten “kosher” ifadesinden gelmektedir.

_______________________________________

Dişlerimize zarar veren leziz pamuk helvalar, Amerikalı dişçi William James Morrison ve pastacı arkadaşı tarafından bulunmuştur.

Yara bandı, Johnson&Johnson’da çalışan Earle Dickson’un iş yaparken sürekli ellerini kesen sakar karısı sayesinde bulundu. Earle, uzun yapışkan bantların ortasına kare pamuklar yerleştirdi ve bu fikri çok tutuldu._______________________________________

Sosisli sandviçe “hot dog” denilmesinin nedeni, 1800’lerden beri kullanılan sosisin köpek etinden yapıldığına inanılmasıydı. Charles Fetman ise hot dog satan ilk müteşebbistir.

Türkiye’de çekilen ilk reklam filmi, 1971 yılında Türkiye’nin ilk meyve suyu markası Meysu için çekilmiş olan siyah beyaz reklam filmidir.
_______________________________________

ABD’ye Sam Amca demelerinin nedeni 1812 Savaşı’nda ABD ordusuna gönderilen et kasalarının üzerine yazılan US ibaresinin Uncle Sam şeklinde yorumlanmasıdır.