İSPANYA PATENT VE MARKA OFİSİNDEN TAKLİT ÜRÜN KARŞITI KAMPANYA

Taklit ürün piyasası ve sahtecilik, dünya üzerinde birçok ülkede gündeme geliyor. Özellikle lüks markalara ait ürünlerin yüksek fiyatlara sahip olması, marka sevdalılarını taklit ürün kullanımına yönlendiriyor. Fakat taklit ürünlerin insan sağlığını tehdit ettiği bir gerçek. İspanya Patent ve Marka Ofisi de yakın zamanda taklit ürünlerin zararına dikkat çeken bir kampanya yayımladı. Bu konuda daha önce Türkiye’de de çeşitli çalışmalar yapılmış ve Türkiye’nin İlk Taklit Ürünler Sergisi, büyük beğeni toplamıştı.

Taklit ürün piyasası dünya üzerinde son derece yaygın ve gelişmiş durumda. Birçok ülke ve marka, taklit ürünlere karşı kampanyalar oluşturuyor. Sınai mülkiyet alanında faaliyet gösteren otoriteler ve kurumlar, sahteciliğin zararlarına devamlı olarak dikkat çekiyor. İspanya Patent ve Marka Ofisi, bu konuda hassas tavır sergileyen organizasyonlardan biri. Ofis her sene taklit ürünlerin zararlarına değindiği geleneksel kampanyasını özellikle ‘’Kara Cuma’’ olarak bilinen ve tüketim çılgınlığı yaşanan kasım ayına denk getiriyor. Geçtiğimiz senenin Kasım ayında da ‘’El daño de las falsificaciones es real’’ yani ‘’sahteciliğin zararı gerçektir’’ sloganıyla yaratıcı afişler yayımladı.

Ofisin yayımladığı bu afişlerde, sahte bir şarj aletinin yangına neden olabileceğini, sahte ilaç ve gıda takviyelerinin insanı sağlığından edebileceğini, sahte parfümlerin doğaya ve insanlara zarar verebileceğini ifade eden görseller yer alıyor.

Daha önce de bazı ünlü markaların taklit ürünlerin zararına dikkat çeken yaratıcı reklam kampanyaları olmuştu. Adidas, hazırladığı kampanya afişinde sargılı bir ayak görseline yer vermiş, sahte Adidas’ların insan bedenine zarar verebilecek kadar tehlikeli olduğunu vurgulamıştı. Lüks tüketim markası Gucci ise ürünlerinin yer aldığı fotoğraflar üzerine ‘’faka / not fake’’ yani ‘’taklit / taklit değil’’ yazarak taklitlerine eğlenceli bir cevap vermişti.

Türkiye’de durum nasıl?

Türkiye’nin taklit ürün üretimi konusundaki namı ise meşhur. Buna rağmen otoriteler ve bazı özel şirketler bu konuda mücadele ediyor. Hatta ülkemizde, reklam kampanyalarının ötesinde son derece yaratıcı ve ilgi çekici projeler de gerçekleştirildi. 1984 yılından beri marka, patent, tasarım tescili alanında çalışan Grup Ofis Marka Patent, Türkiye’nin ilk ‘’Taklit Ürünler Sergisi’’ni düzenledi. Sergi hem basında hem halk arasında çok ses getirdi ve Türk Patent ve Marka Kurumu iş birliğiyle ikinci kez düzenlendi. Bu organizasyonda orijinal ve taklit ürünler yan yana sergilenerek arasındaki farklara dikkat çekildi. Sergide 80 kadar orijinal ürün ve bu ürünlerin taklitleri yer aldı; ürünler özel camekanlarda sergilendi. Grup Ofis Markla Patent ekibi, ziyaretçilere taklit ürünlerin ne gibi zararlara yol açabileceğini, orijinal ve taklit ürünlerin nasıl ayırt edilebileceğini anlatarak tüketicileri, orijinal ürün kullanımı konusunda bilgilendirdi.

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir