‘’BEKARIM’’ DEMENİN YENİ YOLU: THE PEAR RING

Yüzük, yıllardır evrensel bir ilişki durumu betimleyici olarak kullanılıyor. Hatta genel görüş, bekarların parmaklarının bos olduğu; nişanlı olanların sağ, evli olanların ise sol parmağa yüzük taktığı yönünde. The Pear Ring isimli yüzük, temelde bu fikre dayanan ama bu fikri tamamen değiştiren bir ürün olarak geliştirildi. Bekarlar artık bu tasarım sayesinde ‘’yeni insanlar tanımaya açığım’’ mesajı verebilecek.

Son yıllarda ‘’online dating’’ meselesi son derece yaygınlaştı. Mobil uygulamalar üzerinden oluşturulan profiller, sağa-sola kaydırmalar ve eşleşmeler… Bu durum yalnız insanları bir araya getirmenin kolay bir yöntemi olsa da taşıdığı riskler ve olumsuzluklar da var. İnternet çağında oluşumuz, ilişki ve arkadaşlıkların bile dijital platformlarda başlamasını normalleştirdi. Fakat sosyal ortamlarda birbirini gözleme, tanışma, romantik bir hikâye başlatma oranı da azalmış oldu. Üstelik bu durumdan şikayetçi olan, dijital platformlarda olumsuz deneyimler yasayan ve tam anlamıyla eski zamanlardaki gibi flört etmeyi isteyen bir kitle var. The Pear Ring, iste tam bu noktaya değinen bir fikirle yola çıktı, nisan ve evlilik yüzüğü mantığını tersine çevirdi. Çevrim içi flört uygulamalarını ve dijital flörtleşmeleri azaltmayı ve fiziki bir sosyalleşme, flört ortamı arayanlara hitap etmeyi amaçlayan bu start up, sadece tasarladığı yeşil yüzüğü satmıyor. Ürünü satın alan kişilere birer ID yani bir nevi kimlik numarası tanımlanıyor ve birçok şehirde gerçekleştirilen etkinliklere katılma hakkı veriyor. Böylece kullanıcılar bir ID’ye sahip yüzüğüyle yine tasarımcı firmanın düzenlediği etkinliklere katılabiliyor ve ‘’online dating’’ karşıtı, ‘’eski usül’’ bir tanışma deneyim yasayabiliyor.

The Pear Ring, kendini ‘’dünyanın en kapsamlı sosyal deneyi’’ şeklinde tanımlıyor ve dijital flört uygulamalarında kötü deneyim yaşayan, eski zamanlarda olduğu gibi sosyalleşerek hayatının aşkını bulmak isteyenlere hitap ediyor.

Start up ayrıca dünyadaki insanların yüzde 76’sının gerçek hayatta sohbet etmeye açık olduğunu ifade ediyor ve söyle soruyor: ‘’Bekar mısın? Pear ile tanış. Dünyayı kasıp kavuran gerçek hayattaki sosyal deney.’’ Her ne kadar ‘’dünyayı kasıp kavuran en kapsamlı sosyal deney’’ ifadesi şimdilik gerçekçi gelmese bile firmanın ‘’Dünyanın İlk Bekarlar Festivali’’ düzenleme fikri, bu tasarımın zaman içerisinde daha da bilinirlik kazanmasını sağlayabilir gibi. Ayrıca yurt dışında TikTok hesaplarında çoktan bu ürünle ilgili videolar yayılmaya başlamış bile.

 

Bu yazı, GOSSIP Dergi’nin 51. sayısında yayımlanmıştır. Türkiye’nin ilk ve tek marka, patent, tasarım dergisi GOSSIP’in 51. sayısına ücretsiz abonelik için info@gossipdergi.com adresine e-posta iletebilirsiniz.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir