KANSERDE ERKEN TEŞHİSE DAĞDEVİREN İMZASI

Sağlık alanında yaptığı projelerle başarısını tüm dünyaya duyuran Canan Dağdeviren kanserde erken teşhisi sağlamak amacıyla ‘’elektronik sütyen’’ geliştirdi. Bilim insanının bu yeni icadı, ses getirdi ve kanser hastalığıyla mücadelede yeni bir umut ışığı yaktı. Daha önce de Forbes dergisinin “30 yaş altı 30 bilim insanı” listesine giren ve Harvard Üniversitesi ‘’Genç Akademi Üyeliği’’ne seçilen ilk Türk olan Canan Dağdeviren, daha birçok icada sahip.

Elektronik Sütyen

Bilindiği üzere meme kanserinin kadın ölümlerinde ciddi bir etkisi var. Kanserin erken teşhis edilmesi ise hastalığın ilerlemeden tedavi edilebilmesi ve alınan sonucun verimli olması bakımından önem taşıyor. Kadınların hem kişisel kontrol rutini oluşturması hem de düzenli doktor kontrolü yaptırması önem arz ediyor. Başarıları ve sağlık alanındaki icatları ile tanınan Canan Dağdeviren, bu rutin kontrollere yeni bir önlem daha eklemeyi başardı. İcat ettiği elektronik sütyen sayesinde kadınlarda meme kanserini erkenden teşhis etmeye yönelik bir çözüm üretti. Dağdeviren ve ekibi, yaklaşık 6 yıldır bu proje üzerinde çalışıyordu. Kısa süre önce gerçekleştirilen ilk pilot çalışma ise başarıyla tamamlandı.

Ekip, geliştirilen bu sütyen sayesinde meme dokusunun sekiz santimetre derinliğe kadar görüntülenebildiğini ve ultrason görüntüsü çekebildiğini ifade etti. Bu icat ‘’Fatma Teyze’’den gelen ilhamla ortaya çıktı. Canan Dağdeviren, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yeni projesini mutlulukla duyurdu. Ayrıca bu elektronik sütyenin, 9 sene önce kanser tedavisi gören Fatma Teyze’den gelen ilhamla temellerinin atıldığını belirtti.Dağdeviren’in konuyla ilgili açıklamaları:

‘’9 yıl once Fatma Teyzem periyodik olarak kontrol altında olmasına rağmen, meme kanserine yakalandı ve sadece 6 ay hayata tutunabildi. Bu çalışmayı, Fatma Teyzem son 12 gününü yaşarken hasta yatağında birlikte hayal edip tasarlamıştık ve artık hayalin ötesine geçip milyonlarca kadının hayatına dokunabilecek. Bu aleti tüm kadınlara ithaf ediyorum; yalnız değilsiniz.’’

Canan Dağdeviren kimdir?Canan Dağdeviren Kimdir?

Canan Dağdeviren, 1985 yılında İstanbul’da doğdu. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği’nde tamamladıktan sonra Fulbright Bursu kazanarak UIUC’de (University of Illinois at Urbana, Champaign)’da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde doktora eğitimine başladı.

Dağdeviren, doktora sırasında esnek, gerilebilir ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik aletler üzerine çalışmalar yaptı ve medikal teknoloji alanında çalışmaya başladı. Kalbin sürekli atışı sayesinde enerji depolayarak pil olmadan çalışan giyilebilir bir kalp çipi geliştirdi ve böylece 6-7 senede bir bataryası biten kalp pillerine çözüm üretti. Aynı zamanda cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirdi. Dağdeviren sağlık alanındaki çalışmalarıyla gururumuz olmaya devam ediyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir