MODA DEVİ LOUIS VUITTON ‘’L V BESPOKE’’ MARKASINA KARŞI

Marka ve logolar arasındaki benzerlikler, marka davalarını beraberinde getirmeye devam ediyor. Bu sefer ortaya çıkan marka savaşına ise sadece iki harf kaynaklık ediyor. ‘’L’’ ve ‘’V’’ harflerini barındıran ‘’L V Bespoke’’ markası, moda devi Louis Vuitton’ın ağına takıldı.

1854 yılında kurulan Louis Vuitton, hemen hemen hepimizin bildiği üzere lüks tüketim malları üreten moda dünyasının öncü markalarından biri. Louis Vuitton iç içe geçmiş L ve V harfleri ile oluşturduğu logosunu çok uzun yıllardır kullanıyor. Merkezi Paris’te bulunan şirketin değeri her geçen gün artıyor, hatta geçtiğimiz yıl 21,1 milyon Euro ile rekor bir kâra imza attı. Ayrıca başarısıyla bilinen ve popülerliğini tüm dünyaya kanıtlamış olan marka, yakın zamanda mülkiyet haklarını korumak konusundaki hassas tavrını da gösterdi.

Marka savaşını başlatan, bir işletmenin “L V Bespoke” marka başvurusunda bulunması oldu. Markanın sahipleri Lawrence ve Victoria Osborne, pandemi öncesi tatil kiralama ve inşaat sektöründe iştigal ediyorlardı ancak pandemide bu sektörlerden para kazanamaz hale geldiler ve kendi ev atölyelerinde el yapımı ev ve bahçe ürünleri üretip satmaya başladılar. Zamanla işleri büyüten Lawrence ve Victoria Osborne çifti tam işleri yoluna koyduk derken Louis Vuitton’un karşılarında olduğu mahkeme süreci ile kendilerini karmaşık bir dönemin içerisinde buldular. Markada yer alan L V harfleri nedeniyle Louis Vuitton, söz konusu markanın kendi markaları ile iltibas yaratacağını düşündü ve böylece itiraz ve mahkeme süreci başladı.

Louis Vuitton, başvuru sahibi tarafından kullanılan “L V” harflerinin halk nezdinde kendi markaları ile karıştırılabileceğini ve bu yolla başvuru sahibinin Louis Vuitton’un haklı ününden haksız bir avantaj elde edebileceğini iddia etti. L V Bespoke markasını gören halkın söz konusu ürünleri Louis Vuitton’a ait olduğunu düşünebileceği ve olası bir düşük kaliteli ürün ile karşılaşıldığında bu durumun Louis Vuitton’un itibarını zedeleyebileceğini ileri süren Louis Vuitton’un itirazına Lawrence ve Victoria Osborne çifti Louis Vuitton’un “L ve V” harfleri üzerinde münhasır hak iddia edemeyeceğini savundu.

Yerel bir işletme olan L V Bespoke tam büyümeye başladığı dönemde karşısında dünyanın önde gelen moda devlerinden birini buldu ve bu durum onlara şimdiden pahalıya patladı. Lawrence ve Victoria Osborne çifti mahkemede ‘’Onların peşine düştüğümüzü düşünüyorlar ancak bu bizim küçük aile şirketimiz için zararlı oldu. Onlara zaten sahip olduğumuzdan daha fazla meydan okuyacak mali durumumuz yok’’ dedi ve şimdi mahkemeden gelecek cevabı bekliyor.

Haber: Deniz CEBECİ

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir