Kocaelispor’dan Taklit Ürünlere Karşı Açıklama

Taklit ürünler her zaman her sektörde olmaya devam ediyor. Değerli Anadolu kulüplerinden biri olan yeşil-siyahlı Kocaelispor da geçtiğimiz günlerde, marka ve logosunu kullanarak haksız kazanç sağlayanlara karşı bir açıklamada bulundu.

Yeşil-siyahlı takım, logosunu ve ismini izinsiz olarak kullanıp taklit ürün satışı yapan bazı mecralar tespit etti. Bunun üzerine takım, sosyal medya üzerinden uyarı niteliğinde bir duyuru paylaştı. Açıklamada haksız kullanıma konu olan üretici, satıcı ve aracıların her zaman takibinde olunacağı ifade edildi. Takım, özellikle 2021-2022 sezonunda bu konu için ayrı bir hassasiyet sergileyeceğini ve hiçbir hukuki mücadeleden geri durmayacağını söyleyerek taklitçilerine açık bir mesaj gönderdi. Kocaelispor taraftarlarından da bu konuda katılımcı bir rol beklediğini ve taklit ürün görenlerin durumu kulübe bildirmesini istediğini belirtti.

Taraftarın fikri mülkiyet farkındalığı için önemli bir hamle

Spor kulüpleri, marka ve tasarımların hak sahibi olarak çeşitli ürünleri satışa sunuyor ve buradan bir finansman elde ediyor. Dolayısıyla taraftarın lisanslı ürün kullanımı konusunda bilinçlenmesi, desteklediği takım için önemli bir durum. Burada taraftarlara fikri mülkiyet farkındalığını kazandıracak olan ise spor kulüplerinin kendisi gibi duruyor. Kocaelispor da bu açıklamasıyla konu hakkındaki kararlılığını açıkça ifade ederek destekçilerinde bir bilinç oluşturuyor diyebiliriz. Taraftarını özellikle taklit ürünler konusunda duyarlı olmaya davet etmesi, tebrik edilesi bir hamle.

İşte Kocaelispor’un o açıklaması: