LA CASA DE PAPEL’İN POPÜLER MARKASINDAN İTİRAZ

Hem İspanya’nın hem de La Casa de Papel ve Berlin dizilerinin ünlü bira markası Estrella Galicia, şarküteri ürünleri için kullanılan Estrella Castilla markasına itiraz etti. Farklı sektörlerde üretim yapmalarına rağmen Estrella Galicia markası, diğer markanın kendi ününden faydalandığını iddia etti. Daha önce başka marka itirazlarında bulunan fakat olumlu sonuç alamayan marka, bu sefer mücadelesini kazandı. Önceki tarihte tescil edilen, İspanya’da yaygın bir kullanıma sahip olan, hatta La Casa de Papel ve henüz çok yeni tanıtılmış olan Berlin temalı serisiyle de ilgi çeken Estrella Galicia markası ile Estrella Castilla markası arasında ihtilaflı bir durum söz konusu olduğu mahkeme tarafından kabul edildi. İtirazla ilgili olarak mahkeme, Estrella kelimesinin bira üretiminde ortalama derecede bir ayırt ediciliğe sahip olduğunu fakat ‘’Galicia’’ ve ‘’Castilla’’ kelimelerinin coğrafi köken bildirmesi dolayısıyla ayırt ediciliğinin zayıf olduğunu ifade etti. Ayrıca bir tüketicinin, bu iki markanın ürünlerini aynı ortamda satın alabileceğine, dolayısıyla karıştırılma ihtimalinin de bulunduğuna karar vererek bira üreticisi Estrella Galicia’yı haklı buldu. Böylece itiraz, Estrella Galicia markasının lehine sonuçlandı.

Estrella Galıcıa markasının hikayesi

Estrella kelimesi hem İspanyolcada hem Katalancada ‘’yıldız’’ anlamına geliyor. Galicia ise İspanya’nın 17 özerk bölgesinden birinin adı. Bu kelimelerin birleşiminden oluşan Estrella Galicia markası ise İspanyol iş insanı José María Rivera Corral tarafından 1906 yılında kuruldu. Corral’ın daha önceki işletmesi, un ve çikolata üretimi yapan bir fabrikaydı. Üstelik gıda üretimi yaptığı 1898’li yıllardaki bu işletmenin adı da ‘’La Estrella de Oro’’ydu yani ‘’yıldız’’ anlamına gelen ‘’Estrella’’ ibaresini içeriyordu. Fakat José María Rivera Corral, 1901’li yıllarda alkollü içecekler ve bira üretimine merak salmış, gıda üretiminden bira üretimine geçmiş, yine de ‘’Estrella’’ ibaresini kullanarak eski markasına atıf yapmayı ihmal etmemişti. Bugün Hijos de Rivera firması bünyesinde bulunan Estrella Galicia, ‘’yıldız’’ anlamına gelen bu ibareyi kullanmak ve korumak konusunda da son derece hassas ve ısrarcı.

Estrella Galicia markasını, ünlü İspanyol yapımı La Casa de Papel‘de de sıkça görmek mümkün. Hatta dizide profesör karakterini, gerçekleştiği zorlu soygun sonrasında Estrella Galicia kamyonuyla kaçarken görüyoruz. Netflix ve Estrella Galicia iş birliğinde üretilmiş La Casa de Papel temalı bir seri bile var. Bu seride üretilmiş ve uluslararası pazarda satışa çıkmış olan biralarda dizinin ikonik maske görseli yer alıyor. Ayrıca Estrella Galicia’nın bu diziyle olan iş birliğinin henüz sona ermemesi de dikkat çekiyor. Marka, La Casa de Papel karakterlerinden birine odaklanan yeni Netflix yapımı Berlin dizisi için de bir kampanya hazırlamış. Görünen o ki Estrella Galicia, Berlin karakterinin yer aldığı yeni bir edisyonu piyasaya sürerek günceli yakalamayı ve reklam bu stratejisiyle kurgu ile gerçeği birbirine yaklaştırmayı hedefliyor.

Estrella Galıcıa ve Estrella Damm aynı markalar mı?

Markanın hikayesini ve reklam stratejisini ele aldıktan sonra gelelim marka savaşına. Yalnız Estrella ibaresi içeren bir bira markasından bahsetmişken ‘’Estrella Damm’’ isimli bir diğer markaya değinmeden olmaz. Her ne kadar Estrella Galicia markası, bugün kendi markasına benzerlik gösterdiği için bir şarküteri markasına itiraz etmiş olsa da kendisinden önce ‘’Estrella’’ ibaresini kullanan bir bira markası daha bulunuyordu. İspanya’nın Barcelona şehrinde üretilen Estrella Damm isimli bu bira markasının doğuşu bize, 1876 yılını işaret ediyor. Estrella Damm, ismini kurucusu August Küntzmann Damm’ın soyadından alan bir başka İspanyol bira markası. Fakat Estrella Galicia markasıyla birbirinden farklı. Hatta marka kurulduğu 1876 yılından beri varlığını sürdürmekte ve İspanya’nın en eski markalarından biri konumunda. Son derece eski ve popüler olan Estrella Damm birasını, Avustralya, Brezilya, Peru, Kanada, Bulgaristan, Yunanistan gibi çok sayıda ülkede bulmak mümkün.

İtiraza konu olan Estrella Castılla markası

Estrella ibaresi, İspanya’da sadece bu iki markanın kullanımında değil elbette. Gıda, güvenlik, finans gibi birçok alanda ‘’Estrella’’ kelimesini içeren çok sayıda marka var. Bu kelimenin bu kadar yaygın olması ve bazı markalarla zihinlere kazınmış olması da doğal olarak bazı marka savaşlarını beraberinde getiriyor. O mücadelelerden biri de bira markası Estrella Galicia ve şarküteri ürünleri markası Estrella Castilla arasında geçiyor. İtiraza konu edilen Estrella Castilla markası, İspanya’nın Castilla y Leon bölgesinde yer alan Salamanca şehrinde kurulmuş. Marka başta İber jambonu olmak üzere bölgeye ait geleneksel lezzetleri ve şarküteri ürünleriyle tanınıyor. Hatta markanın üretimini yaptığı ürünler 2020 ve 2023 yıllarında lezzet ödülü aldığı da biliniyor. Her ne kadar Estrella Castilla, farklı bir sektörde üretim yapıyor olsa da Estrella Galicia, bu markanın kendi ününden yararlandığını iddia ediyor.

Hijos de Rivera firmasına ait Estrella Galicia markası, ilk kez bir itirazla gündeme gelmiyor. Markanın daha önce Estrella Andaluza isimli bir zeytinyağı markası için itiraz sundu. Fakat mahkeme, iki markanın ürünlerinin birbirinden farklı sektörlerde olduğunu ve zeytinyağı üreten bir markanın bira üretimiyle ünlenmiş bir markaya zarar vermeyeceğine karar vermişti. Daha önce farklı sektörde olduğu için itirazı reddedilen markanın, yine farklı sektörde bir markaya itiraz ettiği halde olumlu sonuç alması ise dikkat çekici. Bu noktada markaların birbiriyle benzerlik dereceleri, kullanım alanları, tanınmışlık düzeyi, tüketicilerin ihtilaflı markalar arasında karıştırma ihtimalinin bulunup bulunmadığı gibi birçok unsurun verilecek karara etki ettiğini söylemek mümkün.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir