‘’MADE IN TURKEY’’ İBARESİNDE DEĞİŞİKLİK

Uluslararası pazarda satılan ürünlerin üretim yerini ifade eden “Made in Turkey” kalıbı, uzun süredir tartışma konusuydu. Yeni alınan kararla bu tartışma son buldu. Uluslararası ticarette artık üretim yeri belirtirken “Turkey” değil, “Türkiye” ibaresi kullanma zorunluluğu var.

2021 yılında Resmî Gazete’de yayımlanan ihracat ürünleri ve uluslararası faaliyetlerle ilgili yeni genelgede, ihraç ürünlerde marka olarak ‘’Türkiye’’ ibaresini kullanma zorunluluğu getirildi. Bu genelgeye göre ihraç ürünlerde, bu ürünlere ait tüm yazışma ve sipariş süreçlerinde bundan sonra “Made in Türkiye” tanımı kullanılacak.

Genelgeyle birlikte sadece Turkey kelimesi değil, Turquie, Turkei gibi ibarelerin kullanımı da sonlandırıldı. Bu değişiklik genelgede ‘’Türkiye kelimesinin Türk kültürünü ve medeniyet değerlerini en iyi temsil eden marka olması’’ fikriyle ifade edildi.

Konuyla ilgili genelgede yer alan ifadeler:

‘’Türkiye ibaresi, Türk milletinin kültür, medeniyet ve değerlerini en iyi şekilde temsil ve ifade etmektedir. Bu kapsamda, ihraç ürünlerimizde ‘Made in Turkey’ yerine ‘Made in Türkiye’ ibaresi kullanılmaya başlanarak ülkemizin uluslararası ticarette gururu olan ürünlerimiz ‘Türkiye’ ibaresi ile tanıtılmış ve tüm dünya ile buluşturulmuştur. Bundan sonra da her alanda devletimiz ve milletimizin binlerce yıllık birikiminin ‘Türkiye’ markası altında temsili hedeflenmektedir.”

Şüphesiz ki ticari markalarda ve girişimlerde olduğu gibi ülkelerin de uluslararası pazarda kullandığı bir marka kimliği mevcut. Bir ibarenin, üretim merkezi olan ülkeyi en iyi tanımlayan unsuru barındırması son derece önemli. Bu hamle de ‘’Türkiye’’ kelimesinin marka gücünü ve bilinirliğini artırmak yönünde bir karar gibi görünüyor.

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir