MBAPPÉ TÜRKİYE’DE SAAT MARKASI OLURSA

Ünlü isimlerin başkaları tarafından yapılan marka başvurularına konu olması, her daim güncelliğini koruyan ve yeni gündemler yaratan bir konu. Bu sefer marka başvurusuna konu olan isim dünyaca ünlü futbolcu Kylian Mbappé.

1998 yılında Fransa’da dünyaya gelen Kylian Mbappé, futbol antrenörü bir baba, eski hentbol oyuncusu bir anne ve futbola ilgili kardeşleriyle büyüdü ve kariyerine doğduğu şehir olan Bondy’deki futbol akademilerinde başladı. Genç futbolcu başarısını kısa sürede kanıtlayarak yıldız unvanına giden yolda hızla yükseldi. UEFA Avrupa 19 Yas Altı Futbol Şampiyonası’nda en çok gol atan 2. isim olarak millî takımdaki ilk büyük başarısını yakalayan Mbappé bugün dünyanın en değerli futbolcuları arasında ilk sıralarda yer alıyor ve kariyerine Paris Saint Germain’de devam ediyor.

Kuyumculuk ve saat emtialarında kullanılmak üzere M BAPPE ismiyle marka başvurusu yapıldı.

Mbappé’nin bilinirliği bir Türk girişimcinin de marka başvurusuna konu oldu. Geçtiğimiz aylarda Türk Patent ve Marka Kurumuna Mbappé isminin popülerliğinden yararlanmayı amaçlayan bir marka başvurusu yapıldı. Kuyumculuk ve saat emtiaları üzerinde kullanılmak üzere M BAPPE ismi için Türkiye’de marka başvurusunda bulunulduğu haberini Grup Ofis Marka Patent yurt dışı izleme servisinin dikkati sayesinde alan Kylian Mbappé, bu markaya “Tescil başvurusu yapılan markanın başkasına ait kişi ismini içermesi halinde, hak sahibinin itirazı üzerine tescil başvurusu reddedilir.” hükmünden yararlanarak itiraz etti. Söz konusu itirazı değerlendiren TÜRKPATENT uzmanları, Mbappé’nin hak sahipliği iddiasını yerinde bularak başvuru sahibinin hiçbir hukuki menfaat olmadan haksız yere yapmış olduğu başvurusunun tesciline izin vermedi.

Ülkemizde ünlü kişilerin isminin marka başvurularına konu olması, haksız kazanç sağlamanın en kolay yollarından biri gibi görünüyor. Kurum tarafından verilen karar ise asıl hak sahibi tarafından haksız ve kolay yolun nasıl engellenebildiğini gösteriyor; itiraz sürecinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir