MADRİD SİSTEMİNİN 125. YILI SEMPOZYUMLA KUTLANDI

Bu yıl Madrid Sistemi’nin 125. yılı “Markalar ve Madrid Uluslararası Marka Sistemi” sempozyumu ile kutlandı. Sempozyumda dünya genelinde çok uluslu şirket, KOBİ ve girişimci desteklerinin sistemin büyümesinde büyük rol aldığı vurgulandı.

Madrid Sistemi, kurulduğu günden bu yana bir milyondan fazla kayıtlı uluslararası markası ve 98 üye ülkesi ile markaların korunması kapsamında çok tercih edilen bir sistem haline geldi. Geçtiğimiz aylarda sistemin 125. yılına girmesi vesilesiyle Çin’in Qingdao şehrinde bu sisteme yönelik eleştirilerin ve değerlendirmelerin yapıldığı uluslararası bir sempozyum düzenlendi. Sempozyuma WIPO, EUIPO, OAPI, INTA gibi pek çok ülkeden ve kurumdan konuşmacılar katıldı. Türkiye’yi temsilen Türk Patent Enstitüsü’nden katılan marka uzmanı, sistemle ilgili Türkiye deneyimini ve sistemin ülkeye sağladığı avantajları aktardı.

Sempozyumda marka vekilleri ve marka avukatları çeşitli eleştirilerini ve değerlendirmelerini dile getirdi. Madrid Sistemi’nin bir parçası olan Filipinler ile sisteme ileride katılmayı planlayan ülkelerden Kolombiya’dan temsilciler, sempozyumda sistemin işleyişi ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Bununla birlikte WIPO yetkilileri, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Kanada’nın da en yakın zamanda Madrid Protokolü’ne katılımını beklediğini ifade etti.