MARKA BAŞVURUSU KAMU DÜZENİNE AYKIRI BULUNDU: ESCOBAR

Yaptığı illegal ürün ticaretiyle bir dönem dünyanın en zengin 7. ismi olan Pablo Escobar’ı duymayan yoktur sanıyoruz. Escobar, kara para aklama, yasaklı madde ticareti, silah kaçakçılığı gibi çok sayıda suç işlemiş ve bu alanda ciddi şekilde ‘’uzmanlık’’ geliştirmiş bir isim. Bir dönem dünyayı zehirlemeyi amaçlamış ve çok sayıda masumun hayatını yitirmesine sebep olmuş bir ismin sahip olduğu imajın da pek iyi olduğu söylenemez. Bu durum, yakın zamanda kendini Avrupa’da yapılan bir marka tescil başvurusunda gösterdi. İşte Escobar ibareli marka başvurusu hakkında çıkan karar…

Pablo Escobar 1993 yılında hayatını kaybetti ama kardeşi Roberto Escobar, bu ismi korumak için çabalıyor. Roberto Escobar, Escobar isminin geçmişten gelen bir üne sahip olduğunun farkında ve Escobar Inc. isimli şirket bünyesinde faaliyet gösteriyor. Her ne kadar, Escobar isminin sahip olduğu kötü imaj, bu şirketin ne iş yaptığıyla ilgili soru işaretleri oluştursa da şirket kendini ‘’yatırım holding şirketi’’ olarak tanımlıyor. Ayrıca Roberto Escobar, bu ismin başkaları tarafından kullanılarak bir kazanç alanı olmasına da engel olmak istiyor.

Roberto Escobar’ın kurduğu ‘’Escobar Inc.’’ isimli şirketin internet sayfasında şu ifadeler yer alıyor:

Escobar Inc., Pablo Emilio Escobar Gaviria’nın (Pablo Escobar) kardeşi Roberto de Jesús Escobar Gaviria’ya (Roberto Escobar) ait özel sektöre ait bir yatırım holding şirketidir. Escobar Inc, Escobar ailesinin ve Pablo Escobar’ın mirasını koruyor. İlk olarak 1984’te Medellín, Kolombiya’da kuruldu.

Kendi ifadeleriyle ‘’Escobar ailesinin mirasını koruyan’’ Escobar Inc., yakın zamanda ‘’Pablo Escobar’’ ibaresi için Avrupa Birliği’nde marka tescil başvurusu yaptı. Çeşitli sınıflarda yapılan başvurunun temel amacı, Pablo Escobar isminin izinsiz olarak kullanılmasına engel olabilmekti. Fakat bu başvuru, Escobar isminin tarihiyle yüzleşmek zorunda kaldı. Tescil başvurusunda yer alan isim; kaçakçılık, uyuşturucu ticareti, kara para aklama gibi yasa dışı işlerle özdeşleştirilebilen bir suçlunun ismiydi. Dolayısıyla marka tescil başvurusu ret kararıyla karşılaştı.

Kararı veren Temyiz Kurulu, tüketicilerin bu ismi duyduğunda isimle ilişkili olumsuz unsurları anımsayacağını ifade etti. Ayrıca markanın ‘’kamu politikasına ve kabul edilen ahlak ilkelerine aykırı olduğu’’ sonucuna vardı. Karara göre Pablo Escobar markası; ‘’insan onuru, özgürlük, eşitlik, dayanışma, demokrasi ve hukukun üstünlüğü, yaşam hakkı ve beden bütünlüğü hakkıyla çeliştiği için AB kamu politikasına aykırı’’ bulundu.

Her ne kadar Pablo Escobar ismi bugün, birçok dizi ve filme konu olsa da sahip olduğu bu popülerlik de yaptığı yasa dışı işlerden kaynaklanıyor. Dolayısıyla Escobar isminin sahip olduğu ayırt ediciliğin, kamu düzenine aykırılık ihtimalinden uzaklaşmış olduğunu söylemek pek mümkün değil gibi.

İşte Pablo Escobar’ı ele alan en popüler yapımlardan biri:

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir