MCDONALD’S RUSYA’DAN YENİ MARKA TESCİL BAŞVURULARI

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasını takip eden süreçte birçok büyük markanın Rusya’dan çekildiğini öğrendik. Ülkeden çekilmeyi düşünen bu markalardan biri de ABD merkezli zincir McDonald’s oldu. Fakat yakın zamanda McDonald’s adına yapılan yeni marka başvuruları dikkat çekti. Markanın yeni bir isimle Rusya faaliyetinin devam edeceği düşünüldü.

Fast-food zinciri McDonald’s 27 Mayıs’ta yapılan üç marka başvurusu ile gündeme geldi. Başvuru Rusya Federal Fikri Mülkiyet Hizmetleri’ne (Rospatent) yapıldı. Başvuruya konu olan isimlerin ise ‘Eto on’, ‘Toçno on’ ve ‘Kompas’ olduğu belirtildi. Yapılan marka başvurularının sınıflandırmasında; sandviç, çorba, dondurma, kahve, çay, sütlü kokteyller, patates kızartması gibi gıdalar olduğu ifade ediliyor. Aynı zamanda sınıflandırmada yer aldığı söylenen oyuncak, giysi, şemsiye ve sırt çantası üretimi ve satışı gibi detaylar da ilgi çekiyor.

Markanın daha önce de ‘Tolko tak’, ‘Veselo i vkusno’, ‘Tot samıy’ ve ‘Svobodnaya kassa’ gibi markalar için tescil başvurusu yaptığı haber olmuştu. Şu an için McDonald’s’ın Rusya’da hangi isimle faaliyetine devam edeceği henüz net değil. Fakat daha önce İzvestiya gazetesi haberinde McDonald’s’ın yeni isminin ‘Mc’ olacağının söylendiği; McDonald’s’ın Rusya’daki Genel Müdürü Olef Paroyev’in ise bu bilgiyi yalanladığı iddia ediliyor.

McDonald’s Rusya’daki geleceği hakkında aksiyon almadan önce marka haklarını korumaya alıyor gibi görünüyor. Marka isminin ülkedeki geleceği henüz belirsiz olsa da yapılan başvurulardan her birinin kullanılma ihtimali olduğu düşünülebilir. Bakalım McDonald’s yeni marka başvuruları yapmaya devam edecek mi yoksa bir an önce yeni marka kimliğiyle sahneye mi çıkacak?

Share

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.