MCDONALD’S RUSYA’DAN YENİ MARKA TESCİL BAŞVURULARI

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasını takip eden süreçte birçok büyük markanın Rusya’dan çekildiğini öğrendik. Ülkeden çekilmeyi düşünen bu markalardan biri de ABD merkezli zincir McDonald’s oldu. Fakat yakın zamanda McDonald’s adına yapılan yeni marka başvuruları dikkat çekti. Markanın bu hamlesi, yeni bir isimle Rusya faaliyetine devam edeceği düşüncesini beraberinde getirdi. 

Fast-food zinciri McDonald’s 27 Mayıs’ta yapılan üç marka başvurusu ile gündeme geldi. McDonald’s başvuruyu, Rusya Federal Fikri Mülkiyet Hizmetlerine (Rospatent) yaptı. Başvuruya konu olan isimlerin ise ‘Eto on’, ‘Toçno on’ ve ‘Kompas’ olduğu belirtiliyor. Yapılan marka başvurularının sandviç, çorba, dondurma, kahve, çay gibi çeşitli gıda sınıflarını kapsadığı ifade ediliyor.

Markanın daha önce de çeşitli tescil başvuruları yaptığı da haber olmuştu. Bu markaların ise ‘Tolko tak’, ‘Veselo i vkusno’, ‘Tot samıy’ ve ‘Svobodnaya kassa’ olduğu belirtiliyor. Şu an için McDonald’s’ın Rusya’da hangi isimle faaliyetine devam edeceği henüz net değil. Fakat daha önce İzvestiya gazetesi haberinde McDonald’s’ın yeni isminin ‘Mc’ olacağının söylendiği; McDonald’s’ın Rusya’daki Genel Müdürü Olef Paroyev’in ise bu bilgiyi yalanladığı iddia ediliyor.

McDonald’s Rusya’daki geleceği hakkında aksiyon almadan önce marka haklarını korumaya alıyor gibi görünüyor. Marka isminin ülkedeki geleceği henüz belirsiz olsa da yapılan başvurulardan her birinin kullanılma ihtimali olduğu düşünülebilir. Bakalım McDonald’s yeni marka başvuruları yapmaya devam edecek mi yoksa bir an önce yeni marka kimliğiyle sahneye mi çıkacak?

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir