İTİRAZ İNCELEMELERİNDE KULLANIM İSPATI SEMİNERİ

Türk Patent ve Marka Kurumu 16 Haziran 2022 tarihinde ‘’Marka Yayıma İtiraz İncelemelerinde Kullanım İspatı’’ konulu web semineri düzenledi. Seminer, TÜRKPATENT Başkan Vekili Cemil Başpınar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başpınar, Kurum tarafından yapılan bu toplantıların sektör açısından verimli olacağını ifade etti. Ek olarak toplantıya ilginin de son derece yoğun olduğunu belirtti.

Sunumu Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanlarından Emre Güllü gerçekleştirdi. Güllü, konuşmasında kullanım ispatı talebinde sıkça yapılan hatalara yer verdi. Ek olarak ispata ilişkin delillerin ne şekilde sunulması gerektiği hakkında konuştu. Ayrıca TÜRKPATENT, toplantı öncesinde e-posta aracılığıyla katılımcılardan çeşitli sorular aldı. Güllü, sektör uzmanlarından ve vekillerden gelen bu soruları da yanıtladı.

Marka yayıma itiraz nedir?

Marka tescil başvuruları, Türk Patent ve Marka Kurumuna elektronik ortamda yapılır. Kuruma gelen her marka başvurusu, önce Kurum uzmanlarınca incelenir. Başvurunun ygun bulunması durumunda ise ilana çıkar yani yayımlanır. Marka başvuruları, ilana çıktıktan sonraki iki aylık süre içerisinde üçüncü kişilerin itirazına açıktır. Bir marka başvurusunun kendi markasıyla ya da ticari çıkarlarıyla çatıştığını iddia eden kişiler, bu marka başvurularına itiraz etme hakkına sahiptir. Bu süreçte gerçekleştirilen itiraz işlemleri ‘’marka yayıma itiraz’’ olarak tanımlanır.

Kullanım ispatı talebi nedir?

Başvurusuna itiraz gelen kişiler, itiraza 1 ay içerisinde karşı görüş verebilir. Aynı zamanda bu 1 aylık süre içerisinde başvuru sahibi, itiraz eden taraftan markayı kullandığına dair ispat talep edebilir. Marka başvurusuna itiraz gelen tarafların, itiraz eden taraftan talep ettiği bu belge ya da belgelere ‘’kullanım ispatı talebi’’ denilmektedir.

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir