İTİRAZ İNCELEMELERİNDE KULLANIM İSPATI SEMİNERİ

Türk Patent ve Marka Kurumu 16 Haziran 2022 tarihinde ‘’Marka Yayıma İtiraz İncelemelerinde Kullanım İspatı’’ konulu web semineri düzenledi. Seminer, TÜRKPATENT Başkan Vekili Cemil Başpınar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başpınar, Kurum tarafından yapılan bu toplantıların sektör açısından verimli olacağını ve toplantıya ilginin son derece yoğun olduğunu belirtti.

Sunumu Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Dairesi uzmanlarındanEmre Güllü gerçekleştirdi. Güllü kullanım ispatı talebinde sıkça yapılan hatalara değindi, ispata ilişkin delillerin ne şekilde sunulması gerektiği hakkında konuştu. Ayrıca TÜRKPATENT, toplantı öncesinde e-posta aracılığıyla katılımcılardan çeşitli sorular aldı. Güllü, sektör uzmanlarından ve vekillerden gelen bu soruları da yanıtladı.

Marka yayıma itiraz nedir?

Marka tescil başvuruları, Türk Patent ve Marka Kurumuna elektronik ortamda yapılır. Kurum’a gelen her marka başvurusu, önce Kurum uzmanlarınca incelenir ve uygun bulunması durumunda ilana çıkar yani yayımlanır. Marka başvuruları, ilana çıktıktan sonraki iki aylık süre içerisinde üçüncü kişilerin itirazına açıktır. Bir marka başvurusunun kendi markasıyla ya da ticari çıkarlarıyla çatıştığını iddia eden kişiler, bu marka başvurularına itiraz etme hakkına sahiptir. Bu süreçte gerçekleştirilen itiraz işlemleri ‘’marka yayıma itiraz’’ olarak tanımlanır.

Kullanım ispatı talebi nedir?

Marka başvurusuna itiraz edilen kişiler, bu itiraza 1 aylık süre içerisinde karşı görüş sunma hakkına sahiptir. Aynı zamanda bu 1 aylık süre içerisinde başvuru sahibi, itiraz eden taraftan ilgili markayı ya da ilgili markanın benzerini kullandığını ispat talep etmesini isteyebilir. Marka başvurusuna itiraz gelen tarafların, itiraz eden taraftan talep ettiği bu belge ya da belgelere ‘’kullanım ispatı talebi’’ denilmektedir.

 

Share

Bir Yorum

  1. Kerem Gökmen Reply

    Kullanım ispatındaki sunulacak evraklarla alakalı bu seminer aslında 2024 yılındaki kullanmama nedeni ile iptal yetkisinin Türkpatent’e geçmesinin bir ön hazırlığı olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.