McDonald’s’ın Bıg Mac Hakları Sarsıldı: Supermac’s Zaferi

McDonald’s mahkeme kararıyla Avrupa Birliği’nde tavuk burgerleri için “Big Mac” etiketini kullanma hakkını kaybetti. Amerikan fast-food zinciri, “Big Mac” takma adını 1996 yılında AB’de ticari marka olarak tescil ettirmişti. Ancak İrlanda’da bir rakip zincir olan Supermac’s’in yasal bir mücadele başlatmasının ardından diğer şirketler de artık “Big Mac” adını tavuk ürünleri satmak veya zincirlerinin adlarında kullanmakta özgür olacaklar. McDonald’s bu ismin kullanım haklarını restoranlar veya tavuk ürünlerinde kaybetmiş olsa da kırmızı et ürünlerinde kullanmaya devam edebilecek.

‘’Big Mac’’ ismi için başlayan mücadele, Avrupa Adalet Divanının incelemeleri ve değerlendirmeleri sonucunda McDonalds’ın aleyhine sonuçlandı. Adalet Divanı, McDonald’s’ın bu ismi beş yıl süreli bir dönem boyunca gerçekten kullandığını ispat edemediğini tespit etti. Markanın kullanımının ispat edilememesine karşı McDonald’s, tavuk ürünleri için tescil edilmiş bir AB ticari markası olan Big Mac’i kaybetmiş oldu. Fast-food zinciri ise mahkemenin verdiği bu kararın Big Mac markasını kullanma hakkını etkilemediğini belirtti.

Her ne kadar McDonald’s’ın markayı kullanması konusunda bir engel bulunmasa da bu karar, artık Big Mac markasının sadece McDonald’s’ın tekelinde olmayacağını gösteriyor. Artık bu isim diğer firmalar tarafından da kullanılabilecek ve böylece Big Mac ifadesi, müşterilerin McDonald’s’da olduğunu kanıtlayan ayırt ediciliğinden uzaklaşmış olacak.

Savaşın kazananı olan Supermac’s, İrlanda genelinde 120 kırmızı ve beyaz markalı satış noktasında sığır ve tavuk burgerları ile tavuk nuggetlarını satıyor.

Amerikan zinciri McDonald’s ile Supermac’s arasındaki bu anlaşmazlık, 2017’de McDonald’s’ın Supermac’s markasının tesciline engel olma çabasıyla başladı. Supermac’s’in Genel Müdürü McDonagh, McDonald’s’ın tescil ettiği Mac ifadesini kullanmadığını fakat buna rağmen tekelinde bulundurduğunu savundu. Bu nedenle diğer firmaların “Mac” terimini isimlerinde kullanmalarının engellenmemesi gerektiğini dile getirdi. McDonagh ve mahkeme, benzer görüşlere varmış olacak ki karar, tam da genel müdürün savunduğu yönde geldi. McDonagh mahkemenin bu kararını “Küresel güçlü kuruluşlara karşı duran küçük işletmelerin bir zaferi olarak bu kararı tüm kalbimle karşılıyorum.”ifadesiyle destekledi.

Fast-food zinciri McDonald’s ise “Sembolümüz haline gelmiş Big Mac, Avrupa genelinde müşteriler tarafından seviliyor ve yıllardır olduğu gibi yerel toplumlara gururla hizmet vermeye devam etmekten heyecan duyuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Bu karar ile McDonald’s, Avrupa’da Big Mac markasını restoranlar ve tavuk ürünleri için kullanma hakkını kaybetti. Fakat kırmızı et ürünlerinde bu markayı kullanmaya devam edebilecek ve marka hakkı, kırmızı et ürünleri üzerinde korunmaya devam edecek. Brexit sonrası AB ticaret markası yasası artık İngiltere’de geçerli olmadığı için iki firma arasındaki ticari marka anlaşmazlığı İngiltere’de devam ediyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir