MUCİTLERE ÖZEL: ULUSLARARASI JAMES DYSON ÖDÜLÜ

Türkiye’den ilk defa başvuru kabul eden olan Uluslararası James Dyson Ödülü, yaratıcı fikirleri olanları teşvik etmeyi ve onları desteklemeyi amaçlıyor. Dyson Vakfı tarafından yürütülen bu organizasyona mühendislik öğrencileri ve yeni mezun mühendisler katılabiliyor.

Yarışmaya katılan genç mühendislerden beklenen, ‘’daha iyi ürünler yaratmak’’ ve basit mühendislik ilkeleriyle problem çözmek. 

JAMES DYSON KIMDIR?

1947 yılında İngiltere’nin Norfolk şehrinde doğmuş olan James Dyson, Royal College of Art’da mobilya tasarımcılığı ve iç tasarım okudu. 1970 yılında henüz mezun olmamışken yüksek hızlı bir çıkartma gemisi olan Sea Truck’ı tasarladı ve 1978 yılında da tekerlek yerine şişme bir top içeren Ballbarrow ismini verdiği çimleri ezmeyen el arabasını icat etti. Dyson’ın en büyük icatlarından olan siklon esaslı torbasız elektrikli süpürge fikri, tam da bu dönemde aklına gelmişti. James Dyson, geleneksel elektrikli süpürgelerin toz dolan torbalarından ve zaman içerisinde azalan emiş güçlerinden şikayetçiydi. Dyson, tam beş yıl boyunca 5127 prototip geliştirdi ve en sonunda amacına ulaşarak dünyanın ilk torbasız elektrikli süpürgesini icat etti.

Ödüller ise söyle:
Uluslararası Kazanan: £30.000
Sürdürülebilirlik Kazananı: £30.000
Uluslararası İkinci: £5.000
Ulusal Kazanan: £5.000

Tarihler:
6 Temmuz 2022 : Başvuru bitişi
7 Eylül 2022 : Ulusal kazananlar ve finalistlerin açıklanması
12 Ekim 2022 : Dyson mühendislerinin en iyi 20 proje listesinin açıklanması
16 Kasım 2022 : Uluslararası ve sürdürülebilirlik kazananlarının açıklanması

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir