NIKE’IN MARKA BAŞVURUSUNDA İLGİ ÇEKEN DETAY: METAVERSE DÜNYASI

Facebook’un ismini değiştireceğini duyurduğu günden bu yana “Meta” ve “Metaverse” kelimeleri popülerliğini hızlıca artırdı. Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvurularda dahi hemen kendini gösteren işaret, gündemdeki yerini bırakmıyor. Ünlü spor giyim markası NIKE da bu popülariteden etkilenmiş olacak ki ABD Patent ve Ticari Marka Ofisinde gerçekleşen bir marka tescil başvurusuyla Metaverse dünyasına adım atacağını gösteriyor.

Yakın zamanda Facebook, ismini değiştireceğini duyurdu. Bu haberi bir süre şaka zannedenlerimiz bile oldu. Fakat ünlü dijital medya platformu söylediğini kısa sürede hayata geçirdi. Bugün Facebook’a bağlı diğer platformlara giriş yaparken sayfanın altında “from Meta” ibaresini görebiliyoruz. Facebook’un Meta ismine, “geleceğin sanal evreni” olarak adlandırılan “Metaverse” dünyası kaynaklık ediyor. Metaverse, insanların fiziksel olarak değil de sanal olarak avatarlarıyla var olacağı ve her türlü etkileşimde bulunabileceği dijital ortamların birleşimi olan sanal bir evren. Facebook’tan sonra NIKE gibi büyük diğer markaların da “Metaverse” dünyasına adım atması, bu sanal evrenin çok konuşulacağını şimdiden gösterir nitelikte.

NIKE, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine yaptığı başvurularla sanal dünyada indirilebilir ve satın alınabilir bazı ürünler hazırladığı haberlerini gündeme getirdi. Ünlü spor giyim markası NIKE’ın 27 Ekim 2021’de yaptığı 97096236 seri numaralı “Just do it” işaretli başvurusunda, “indirilebilir sanal ürünler, sanal dünyada kullanım için ayakkabı, çanta, gözlük, spor ekipmanı, …” gibi detaylar bulunuyor. Akılları karıştıran ve soru işaretlerini beraberinde getiren bu başvuru, Facebook’un “Meta” hamlesiyle de birleşince sanal dünya gerçekliğinin pek de uzak olmadığı ve markaların bu gerçeğe hızla ayak uydurduğu fikrini destekliyor.

Her zaman olduğu gibi popüler hale gelen konular ve işaretler yine kendini marka başvurularında göstererek bize gelecekten işaret verdi. Şu an için Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurumuna “Metaverse” işaretli 15 adet başvuru çoktan geldi bile. Bakalım Facebook’un yeni ismi, “Meta” ve “Metaverse” işaretini ne kadar daha popüler kılacak ve NIKE gibi başka hangi markaları sanal dünyaya adapte edecek?

Share