ÖNCE EKŞİ SONRA TATLI PEKİ YA MAHKEME?

Dünyaca ünlü şeker markası Sour Patch Kids, sonucu merakla beklenen bir dava sürecinde.

Sour Patch Kids şekerlerinin üretici firması Mondelëz Canada Inc., geçtiğimiz günlerde Stoney Patch markasına karşı hukuki süreç başlattı. İçeriğinde THC (Tetrahidrokannabinol) yani esrarın ana maddesinin bulunduğu bir tür sakız olan Stoney Patch için söz konusu dava 2019 Temmuz ayında açıldı.

Mondelëz Canada Inc., gerek ürünlerin ambalajları arasındaki benzerlik, gerekse markasının dünya çapındaki tanınırlığını öne sürerek karşı tarafın kötü niyetli olduğunu iddia etti. Ayrıca söz konusu şekerlerin hedef kitlesinin çocuklar olması sebebiyle ürünler arasında karıştırılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu dile getirdi. Tüm bu gerekçeler kapsamında söz konusu dava; marka ihlali, ambalaj ihlali, haksız rekabet gibi temellere dayandırıldı.

Sour Patch Kids markalı ürünler 80’li yıllardan beri varlığını sürdürüyor ve markanın reklam kampanyalarına ayırdığı bütçe 70 milyonun üzerinde…

Davalı Stoney Patch hakkında herhangi bir bilgiye ulaşmak ise neredeyse imkânsız. Üretici firmanın ne bir iletişim bilgisi ne de bir web sitesi var. Ürünlere ait bir Instagram hesabı mevcuttu ancak çıkan haberler ve mahkeme sürecinden sonra bu hesaba da şu anda erişilemiyor.

Stoney Patch’in sahip olduğu gizemin, dava seyrinde zorluk çıkarabileceği ön görülüyor ancak davanın yalnızca dosyalanmış olması bile Stoney Patch ürünlerinin faaliyetini durdurmaya yetebilecek güçte. Bu dava henüz sonuçlanmamış olsa da şeker üreten markaların yıllardan beri sıkıntısı olan kenevir içeren taklit şeker/şekerleme ürünlerine karşı hareketin başlangıcı ve simgesi oldu.