UGG JENERİK MARKA MI?

Avustralya merkezli “Australian Leather” firmasının sahibi olan Türk asıllı Adnan  (Eddie) Oygur, UGG markasının tescilini elinde tutan ABD’li şirket “Deckers Outdoor” a karşı 2016 yılından beri hukuk savaşı veriyordu. Davayı kaybeden Oygur, söz konusu firmaya 450.000 dolar tazminat ödemek zorunda bırakıldı ancak bu ücret yasal harcamalarla birlikte milyon dolarları bulabilir.

Oygur’a ait Australian Leather, 1982’de Avustralya’da kurulan ve günümüzde bot üretip ABD dahil çeşitli ülkelere online satış yapan bir firma. 2016 yılında, UGG markasının tescilini elinde bulunduran Deckers firması tarafından botlarda UGG ibaresinin kullanıldığı ve marka hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle dava edildi. Oygur ise, UGG ibaresinin 1960’larda Avustralya’da bu botlar için türemiş bir jenerik ad olduğu, herkes tarafından bu botların UGG olarak bilindiği ve bu yüzden de UGG ibaresinin en baştan beri ABD tarafından tescil edilmemesi gerektiği gerekçeleriyle karşı dava açarak markanın hükümsüzlüğünü talep etti. Eğer marka hükümsüz kılınsaydı, Avustralyalı bot üreticileri ABD’ye UGG ibareli botları rahatça ihraç edebileceklerdi. Deckers ise, ürünlerinin halk tarafından bilinir hale geldiğini ve yılda bir milyar doları geçen gelirinin bu durumu kanıtladığını ileri sürdü.

Dört gün süren duruşmanın sonunda jüri, Oygur’u haksız buldu ve Oygur’un, botların üzerinde UGG ibaresi ile birlikte ABD’ye satışını yaparak Deckers Outdoor şirketinin marka hakkını ihlal ettiği yönünde karar verdi.

UGG botlarının Avustralya ile özdeşleşmiş jenerik bir marka mı olduğu, yoksa Deckers şirketi sayesinde mi bu kadar popüler hale geldiği tartışılır ancak bu olay marka tescilinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.