“TAKLİT ÜRÜNLER” SIFIRLANIYOR

Yakın zamanda Türkiye’de de faaliyete başlayan dünyanın en büyük internet alışveriş sitesi Amazon, geçtiğimiz günlerde taklit ürünlerle mücadele konusundaki yeni projesi “Project Zero”’yu duyurdu. Uzun zamandır üzerinde çalışılan bu proje, Amazon’daki taklit ürün sayısını sıfıra indirmeyi hedefliyor.

Sitede yer alan taklit ürünler, müşteri memnuniyetsizliği yaratmakta ve sitenin itibarını zedeleyen bir unsur olmaktaydı. Uzun yıllardır Amazon’un mücadele verdiği taklit ürünler, şikâyet üzerine yapılan değerlendirmeler sonucu siteden kaldırılıyordu. Bu durum hem zaman alıyor hem de taklit ürünlerin belirlenmesini oldukça zorlaştırıyordu. Project Zero ise, artık taklit ürünlerin Amazon’un değerlendirmesine gerek olmadan kaldırılabilmesine olanak sunuyor.

Projenin “otomatik koruma”, “self servis” ve “ürün kodlama” olmak üzere üç boyutu bulunuyor. Otomatik öğrenme teknolojisi sayesinde logo, tescil belgesi ve marka hakkındaki diğer özel bilgilerin sağlanması ile birlikte her gün güncellenen ürün listeleri otomatik olarak taranıyor ve şüpheli bulunan ürünler kaldırılıyor. Projenin self servis boyutu ise marka sahiplerinin şikâyet süreci yaşamadan, taklit ürünleri doğrudan kendilerinin kaldırmasına olanak sunuyor. Projenin son boyutunda ise her ürüne ait bir kod bulunuyor
ve bu kod ürüne üretim aşamasında konuluyor. Amazon, siparişi müşteriye ulaştırmadan önce sisteminden taratıyor ve orijinalliğini tespit edebiliyor.

Şimdilik Amerika’da belirli şirketler için hayata geçirilmiş olan projenin kısa zamanda sitede satışı gerçekleşen bütün markaları kapsaması hedefleniyor. Projeye dahil olabilmek için ise satışı gerçekleşecek olan markaların tescilli olması ve söz konusu tescillerin Amazon veri tabanına kaydedilmesi gerekiyor.