OPRAHDEMICS ADLI PODCAST’E MARKA İHLAL DAVASI

TV Sunucusu Oprah Winfrey’e ait Harpo Inc. isimli şirket, Winfrey’in marka haklarını korumak için harekete geçti. Çeşitli ülkelerde birçok marka tesciline sahip olan şirket, bir podcast’in hak ihlali yaptığını iddia etti. Bu iddiaya göre ilgili podcast, isminde ‘’oprah’’ ifadesini kullanıyordu. Bu nedenle sunucu Oprah Winfrey’in marka hakları zarar görüyordu. Ayrıca şirket, ‘’oprah’’ ifadesinin kullanım şeklini de ‘’markayı sulandırmak’’ olarak tanımladı.

OprahdemicsOprah Winfrey sadece ABD’de değil, dünya çapında yüksek popülerliğe sahip bir isim. ABD televizyon tarihinde en çok izlenen talk show programı The Oprah Winfrey Show’un yaratıcısı olmanın yanında aktristi, seslendirme sanatçısı ve yazar olarak da biliniyor. Ayrıca Winfrey, Harpo Productions şirketinin de kurucusu. Bu şirket Winfrey’nin kendi televizyon programları ve kitapları da dahil olmak üzere birçok marka tesciline sahip. Harpo Productions şirketi ise şu sıralar bir marka ihlali davası ile gündemde. Şirket, bir podcast yayınının Winfrey’e ait marka haklarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Kellie Carter Jackson ve Leah Wright Rigueur isimli iki podcast yayıncısı, bir süredir “Oprahdemics” ismi ile podcast yayını yapıyordu. Ayrıca bu ifadeyi farklı aktivitelerde de kullanıyordu. Fakat bu ifadede yer alan ‘’oprah’’ kelimesi, Harpo Productions tarafından bir ihlal olarak değerlendirildi. Buna bağlı olarak iki yayıncı, marka ihlali davasıyla karşılaştı. Yapımcı şirket, Manhattan Federal Mahkemesinde açtığı davada tescilli markalarının da varlığına dayanarak ilgili podcast’in isim değişikliğine gitmesi talebini dile getirdi.

Harpo Productions firması savunmasında, otuz beş yıldan fazla süredir “Oprah” markasının belli bir üne sahip olduğu bilgisi yer aldı. Ayrıca “Oprahdemics” ibareli yayın isminin, tüketiciler nezdinde “Oprah” markası ile ilişkilendirilme ihtimalinin bulunduğu da ifade edildi. Hatta “Oprah” ile ilişkilendirilen çoğu ürünün tüketiminin otomatik olarak artacağı ve buna da ‘’Oprah Etkisi’’ veya ‘’O Faktörü’’ (The Oprah Effect / The O Factor) denildiği de belirtildi. Podcast’in logosunun da Oprah ile özdeşleşmiş “O” logosuna sahip olduğu ileri sürüldü.

İddia edilene göre Harpo Productions ise yayıncılardan tazminat talep etmek yerine podcast’ten, “Oprah” ismini çıkarmalarını istemekte.

Haber: Hazal Şener

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir