MARKA DAVASINDA KAZANAN COCA-COLA OLDU

Suriye menşeili Modern Industrial & Trading Investment Co. Ltd firması, Avrupa Birliği’nde Coca-Cola’nın dikkatini çekecek bir marka tescil başvurusu yaptı. İçecek devi Coca-Cola ‘’Master’’ isimli markaya, kendi logosuna benzer olduğu iddiasıyla itiraz etti. Coca-Cola kendine özgü yazı tipi sayesinde bir marka başvurusuna karşı açmış olduğu davayı kazandı.

Coca-Cola’nın “Master” markasına itiraz etmesinin öncelikli nedeni, yazı tipi benzerliği oldu. Ünlü içecek devi, iki markanın yüksek derecede benzer olduğunu iddia etti. Ayrıca bu şekli kullanan başvuru sahibinin, haksız kazanç elde edebileceğini de ifade etti.

Coca-Cola’nın yaptığı itirazın incelenmesi sürecinde ise aynı başvuru sahibine ait, Suriye ve Orta Doğu bölgesinde aktif olan “www.mastercola.com” internet sitesi de Coca-Cola tarafından komiteye sunuldu. Böylelikle haksız kazanç iddiaları da desteklendi. Ancak başvuruya karşı yapılan bu ilk itiraz, şekillerin karıştırılma olasılığının düşük görülmesi nedeniyle reddedildi.

Coca-Cola İlgili ret kararına karşı bir temyiz başvurusu dosyaladı. Temyiz kurulu yapılan itirazı inceledi ve iddiaları yeterli bulmayarak itirazı tekrar reddetti. Temyiz Kurulu ret kararında, ‘’www.mastercola.com’’ sitesindeki yazıların ağırlıkla Arapça olduğunu ve Avrupa Birliği’nde hak ihlali yaratacak bir algıya sahip olmadığını belirtti.

Coca-Cola marka haklarını korumak konusundaki ısrarcı tavrını ret kararlarına rağmen sürdürdü

Coca-Cola alınmış tüm olumsuz kararlara rağmen mahkeme nezdinde dava açtı. Açtığı ilk davada aynı dayanakları öne sürdü ve başarılı olamadı. Fakat hak aramaya devam etti ve ikinci dava için harekete geçti. Bu ikinci dava ile kararı lehine çevirmeyi başaran Coca-Cola, marka hakları için verdiği mücadeleyi kazandı.

Coca-Cola’nın ikinci davadan olumlu bir sonuç elde etmesinde, mahkeme tarafından sunulan nedenler ise şöyle oldu:

  • İtiraz sahibinin uğrayabileceği herhangi bir zararın, başvuru sahibinin olası kullanımdan kaynaklanacağı öngörülebiliyorsa önceki marka sahibi için bu zararın yaşanmasının beklenmesinin doğru olmayacağı,
  • Kanıtlar sonucunda Avrupa Birliği dışında bir ticari kullanım olduğu düşünülse dahi başvurunun muhtemel bir haksız kazanç için temel oluşturacağı,
  • Sonuç olarak mahkeme kurulu tüm ihtimaller değerlendirildiğinde kötü niyetin ihtimalden daha fazlası olduğu

Tüm bu nedenlerden hareketle ‘’Master’’ markasının Coca-Cola için risk teşkil ettiği kararı çıktı. Buna bağlı olarak Modern Industrial & Trading Investment Co. Ltd firmasının yapmış olduğu “Master” markasının reddine karar verildi.

Haber: Ceren Oğuz

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir