TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ PERTEX TEKNOLOJİSİNİ TANIDI

Özellikle doğa sporları faaliyetleri ile uğraşanlar oldukça iyi bilir ki akıllı giysiler ve teknoloji kullanılarak üretilen kumaşlar günümüzün artık vazgeçilmez parçaları olmuştur. North Face, Lafuma, Millet, Black Diamond, Marmot gibi markaların ürünleri incelenirken, ürünün teknolojisinden bahsedildiği kulağınıza çalınmıştır. Örneğin, bir mağazadan yağmurluk ya da kaz tüyü mont almak istediğinizde, satıcı size yağmurluğun kaç metrekareye kadar su geçirmez özelliği olduğunu ya da incecik kaz tüyü bir montun eksi kaç derecelere kadar sizi sıcak tuttuğundan bahseder. Giysilerin bu özellikleri teknoloji ile üretilen akıllı kumaşlar sayesinde var olmaktadır. Bu teknoloji öncülerinden biri olan Hamish Hamilton, 30 yıl önce nemin dokuma kumaş içinde yer alan mikroskobik iplik üzerinde hareket ettiğini ve nemin hareket ettiği yerde hemen kuruduğunu fark eder. Sonrasında bu fikri, sentetik kumaş üzerinde uzmanlaşmış tekstil devlerinden birine götürür ve bugün birçok tanınmış marka ürünlerinde yer alan ve adını PERTEX koyduğu teknolojiyi geliştirir.

PERTEX, mikrofiberden bükülmüş, insan saçının 1/10 kalınlığında ip ile dokunmuş ve 1 cm2’sinde 400 flamantten oluşan bir kumaş teknolojisidir. Hafif ve incedir. Rüzgar ve su geçirmezliği oldukça iyidir. Çabuk kurur ve nemi dışarı atar.

Markanın şu anki sahibi MITSUI & CO. LTD, Japonya, Avrupa Birliği Ülkeleri, ABD, Rusya, Çin, Kanada, İsviçre, Yeni Zelanda gibi dünyanın birçok ülkesinde tescili bulunan PERTEX UNLIMITED markası için Türkiye’de tescil başvurusunda bulunmak istemiş fakat ilgili marka 556 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 7/1(c) bendi gereğince ticaret alanında cins, çeşit, vasıf, kalite, miktar, amaç, değer, coğrafi kaynak belirten veya malların üretildiği, hizmetlerin yapıldığı zamanı gösteren veya malların ve hizmetlerin diğer karakteristik özelliklerini belirten işaret ve adlandırmaları münhasıran veya esas unsur olarak içeren marka olması yüzünden reddedilmiştir.

MITSUI & CO. LTD’nin PERTEX UNLIMITED markasının ilk ve tek sahibi olduğu, ilgili markanın ilk kez söz konusu firma tarafından oluşturulduğu ve PERTEX ibaresinin bir kumaş türü değil, aksine yüksek performanslı bir kumaş teknolojisi olduğu ve dolayısı ile doğrudan ya da dolaylı bir şekilde söz konusu malları tanımlayan özellikte olmadığı argümanlarına dayanarak Türk Patent Enstitüsü nezdinde itiraz dosyalanmıştır. Enstitü tarafından yapılan inceleme sonucunda PERTEX ibaresinin bir kumaş üretim teknolojisine verilmiş bir isim olduğu, bu teknoloji ve isimlendirmenin ilk kez bu firma tarafından oluşturulduğu ve birçok dünya ülkesinde ilgili markanın tescilli olduğu kabul edilerek PERTEX UNLIMITED markasının Marka Bülteninde ilana çıkmasına karar verilmiştir.