BERSHKA TIP ALANINDAKİ BAŞVURUYA NEŞTER VURDU

Genellikle büyük markaların bilinirliğinden faydalanma amacıyla yapılan benzer marka başvuruları, marka itirazlarını da beraberinde getiriyor. Bu itirazlar çoğunlukla aynı alanlarda faaliyet gösteren markalar arasında gerçekleşiyor. Bu sefer yaşanan bir benzer marka itirazını ilginç kılan ise faaliyet alanlarının farklılığına rağmen gelen sonuç. Medikal alanında faaliyet gösteren ‘’Berska’’ marka başvurusu, tekstil devi “Bershka” nın ağına takıldı. İşte çıkan karar…

İspanya merkezli Inditex Grubu bünyesindeki dünyaca ünlü hazır giyim markası Bershka, son derece yaygın ve tanınırlığı yüksek bir marka. Bu tanınırlık ise elbette birçok markada olduğu gibi üçüncü kişilerin ilgisini çekiyor. Bilinirliği sayesinde tüketiciye ulaşabilirliği nedeniyle bu markalar ve bu markaların benzerleri, üçüncü kişilerce yapılan birçok marka tescil başvurusuna konu oluyor. Hatta bu benzer marka başvuruları, farklı sektörlere de sıçrayabiliyor.

Yakın zamanda Türk Patent ve Marka Kurumuna da bu tür bir başvuru yapıldı.”Berska Medikal Ürünler” isimli firma, ‘’Berska’’ ismi için marka tescil başvurusu yaptı. Başvuru “cerrahi, tıbbi, diş hekimliği ve veterinerlik için alet, cihaz ve mobilyalar” alanını kapsamaktaydı. Inditex bu markaya, kendi ismine olan benzerliği dolayısıyla bülten aşamasında itiraz etti. İlk itiraz, markalar benzer olsa da faaliyet alanlarının ilişkisi olmaması nedeniyle reddedildi. Tekstil devi Inditex, bu karara itiraz hakkını kullandı. Şirket bu itirazında her ne kadar marka sınıfları farklı olsa da ilgili markanın kendi markasını hatırlattığını savundu. ‘’Bershka markası hangi sektörde yer alırsa alsın tüketicinin aklına Inditex markası gelecektir.’’ ifadesinin yer aldığı itiraz, Inditex’in lehine bir sonuç getirdi.

İtirazı inceleyen Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu, Inditex’in lehine karar verdi. YİDK, Bershka’nın giyim sektöründe tüketici nezdinde yüksek bilinirliliğini dikkate aldı.  Başvurunun tescili talep edilen mallar yönünden önceki markanın ayırt edici karakterine zarar verme, önceki markayı sulandırma, itibarından haksız kazanç sağlama ihtimallerinin mevcut olduğu sonucuna ulaştı. Bu karardan hareketle ‘’Berska’’ markasını reddetti.

Haber: Kerem Gökmen

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir