SANAL DÜNYADA İNDİRİLEBİLİR ÜRÜNLER

Sosyal medya platformu Facebook geçtiğimiz sene ismini Meta olarak değiştirdi. Bu değişikliğin ardından “Meta” ve “Metaverse” kelimelerini sıkça duymaya başladık. Ünlü markalar da trende ayak uydurdu. Vakit kaybetmeden Metaverse dünyasında yerini almak için gerekli adımları attı. Bu gelişmeler ise TÜRKPATENT’e ve diğer ülkelerin tescil kurumlarına yapılan marka başvurularında hemen kendini gösterdi.

Facebook, 2021 yılının son çeyreğinde beklenmedik bir yenilik yaptı ve ismini değiştireceğini duyurdu. Önce bu habere inanmayanlar bile oldu. Ama ünlü sosyal medya platformu bu değişikliği hızlıca hayata geçirdi. Facebook’un Meta ismine, “geleceğin sanal evreni” olarak adlandırılan “Metaverse”
dünyası kaynaklık ediyor. Metaverse, insanların sanal avatarlarıyla var olacağı ve her türlü etkileşimde bulunacağı sanal bir evren. Birçok ülke, şehir ve şirket bu evrene dahil olmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Ünlü spor giyim markası NIKE’ın yaptığı 97096236 seri numaralı “Just do it” işaretli başvurusunda, “indirilebilir sanal ürünler, sanal dünyada kullanım için ayakkabı, çanta, gözlük, spor ekipmanı, …” gibi detaylar bulunuyor. Türkiye’den Metaverse evrenine dahil olacağı iddia edilen ilk şehir ise Ankara oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili test çalışmalarının başladığını Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Birçok büyük markanın da “Metaverse” dünyasına adım atması, bu sanal evrenin uzun bir süre daha konuşulacağını şimdiden gösterir nitelikte.

Ünlü spor giyim markası NIKE, sanal evrene dahil olmak için marka başvurusu yaptı.

NIKE, 2021 yılının sonlarına doğru bu konuya göz kırpan bir marka başvurusu yaptı. Ünlü spor giyim markası ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine yaptığı başvuruyla sanal dünyada indirilebilir ve satın alınabilir bazı ürünler hazırladığı haberlerini gündeme getirdi. Bu başvuru, Facebook’un “Meta” hamlesiyle de birleşince sanal dünya gerçekliğinin pek de uzak olmadığı ve markaların bu gerçeğe hızla ayak uydurduğu fikrini destekliyor.

Metaverse, marka başvurularının yanında patent başvurularına da yansıdı. Dünyaca ünlü bir marka olan Disney , “sanal dünya simülatörü” için yaptığı patent başvurusuyla dikkatleri çekti. Her zaman olduğu gibi popüler hale gelen konular ve kelimeler yine kendini marka başvurularında göstererek bize gelecekten işaret verdi. Facebook, NIKE gibi markaların hamlesinden hemen sonra TÜRKPATENT’e ‘’Meta’’ ve “Metaverse” kelimesini içeren çok sayıda başvuru geldi. Hatta Türk menşeili birçok markanın ‘’sanal dünyada indirilebilir’’ tanımını içeren sınıflar olup olmadığını araştırmaya başladığını söyleyebiliriz.

Yıllar boyu hayatımızda olacak gibi görünen “Metaverse” kavramı her alanda dikkatleri çekip kendine hızlıca yer edinmiş olsa da durum Çin’de biraz farklı. Çin Hükumeti, daha önce kriptolara karsı gösterdiği sert tutumu bu sefer de Metaverse evreni için gösterdi. Çin yerel basınında yer alan haberlere göre “Metaverse” kelimeli ya da bu kavramla ilgili ticari marka başvuruları, Çin’de reddedildi.

Bakalım yeni gündemimiz olan Metaverse, “Meta” ve “Metaverse” markalarını ne kadar daha popüler kılacak ve başka hangi markaları sanal dünyaya uyarlayacak?

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir