HABABAM SINIFI VOKAL GRUBU DAVALIK OLDU

Hababam SınıfıRıfat Ilgaz’ın efsane haline gelen eseri Hababam Sınıfı, ilk çıktığı dönemdeki popülerliğini hiçbir zaman kaybetmedi. Yıllar geçti ama Hababam Sınıfı eskimedi; her döneme, her zamana uyarlandı ve efsane olmaya devam etti. Hababam Sınıfı’nın bir parçası olan Hababam Sınıfı Vokal Grubu da yakın zamanda yeniden bir araya gelerek anılarımızı tazeledi. Fakat grubun usta isimleri, ‘’marka hakkı ihlali’’ gerekçesiyle karsı karsıya kaldı ve davalık oldu.

Hababam Sınıfı’nın oyuncularından ‘’Hayta İsmail’’ Ahmet Arıman, ‘’Bacaksız’’ Tuncay Akça ve Teoman Ayık yıllar sonra Hababam Sınıfı Vokal Grubu’nu canlandırmak için bir araya geldi. Bu hamle her ne kadar geçmişi özlemle anmamızı sağlayacak nostaljik bir fikir gibi dursa da Rıfat Ilgaz’ın ailesi tarafından “marka hakkına tecavüz” olarak değerlendirildi ve konu hakkında tazminat davası açıldı. Ilgaz ailesi, üç eski oyuncunun ‘’Hababam Sınıfı’’ markasını ‘’Hababam Sınıfı Vokal Grubu’’ adı altında kullanarak ihlal oluşturduğunu ve bu iki ismin çok benzer olduğunu iddia ederek ilgili ismin kullanıldığı web sitelerine erişim engeli getirilmesini de talep etti.

Hababam Sınıfı çok sayıda ustanın katkısıyla büyüyen bir efsane olduğu için her daim hak sahipliği konusunda tartışmaların odağında oldu.

Hababam Sınıfı şüphesiz ki birçok usta ismin katkıda bulunduğu, güncellenerek çeşitli versiyonlarının çekildiği bir eser ve yılların eskitemediği bir marka. Hal böyle olunca bu isim sık sık hatırlanıyor ve telif ya da tazminat davalarına konu oluyor. Yıllar önce Halit Akçatepe‘nin ve Kemal Sunal’ın varislerinin de Hababam Sınıfı serisinin televizyon kanallarına satısından ve oynatılmasından kaynaklı alacakları için telif davası açtığı haberleri gündem olmuştu. Elbette fikri üretimlerin topluma mal olması ve kendini asıp bir imge haline gelmesi çok kıymetli. Fakat bu üretimlerin hak sahibi olan kişilerin haklarını gözetmek de büyük önem taşıyor. Umuyoruz ki birden çok nesli tek ekranda buluşturabilen bu efsaneyi, fikri haklarını koruma bilinciyle anmaya devam ederiz.

 

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir