SEYISCO: YOL ÇUKURLARINA MEYDAN OKUYAN AKILLI ÇUKUR SAPTAMA SİSTEMİ

Seyisco, Ankara’da Bilkent Üniversitesi mezunu dört girişimci tarafından kurulmuş bir teknoloji şirketi. Şehir deneyimlerini teknoloji ile harmanlayarak, hayatı kolaylaştıracak çözümlerin öncüsü olmayı vizyon edinen Seyisco, bu amaçla cihaz ve çözümler üretiyor. 

Seyisco; belediyelere, yoldaki çukur ve tümseklerin konumunu ve derinliğini saptayan teknolojiler üretiyor. Bu teknolojilerle çukur kaynaklı kazaları ve asfalt harcamalarını azaltmayı amaçlıyor. Roan isimli cihaz ile nesnelerin interneti (IoT) kullanılarak yollarda oluşan çukurlar tespit ediliyor.

Belediye araçlarının altına entegre edilen bir donanım olan Seyisco Roan’ın entegre edildiği araçlar yollarda gezdikçe yoldaki çukur, tümsek gibi hataların konumları saptanıyor ve Seyisco mühendisleri tarafından geliştirilen yazılımlar ile bu veriler belediyelerin asfalt yönetim panellerine aktarılıyor. Bu analiz sonucunda oluşan yol durum raporları, GovernOS harita ve analiz arayüzü üzerinde kolayca yönetilebiliyor. Seyisco Roan, şu anda çapı en az 7 cm ve üzeri, derinliği en az 3 cm ve üzeri olan çukurları sağlıklı bir şekilde algılayabilirken kasis gibi yanıltıcı oluşumları da filtreleyebiliyor. Seyisco’nun Roan ile ilgili 2017 yılında yaptığı bir patent başvurusu da bulunuyor.

Yapay zekâ ve nesnelerin interneti gibi son teknolojileri kullanarak yol kalitesini ölçen ve bu veri ile belediye ve yol sahiplerine asfalt bakım süreçlerini uçtan uca yönetebilecekleri bir ürün vadeden, yurt içinde ve yurt dışında her belediyenin kullanabileceği Seyisco Roan hakkında detaylı bilgilere seyis.co adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Share