VAWTTURK: DİKEY EKSENLİ PORTATİF RÜZGÂR SANTRALİ

VawtTurk Enerji, Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu İbrahim Hakkı Şenol tarafından kurulan bir yenilenebilir enerji üretim şirketi. Kesintisiz, çevre dostu ve yüksek verimliliğe sahip ev tipi rüzgâr türbinleri ve taşınabilir solar sistemler üretmeyi amaçlayan VawtTurk, bu amaca yönelik çözümler üreten bir girişim.

“Dikey Eksenli Portatif Rüzgâr Santrali” projesi olan VawtTurk kapsamında çok düşük şiddette esen rüzgârda bile elektrik üretilebiliyor. 2017 yılında TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Projesi kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan rüzgâr santrali, özellikle dikey eksenli olması sebebiyle sessiz ve titreşimsiz çalışan bir ürün olma özelliğine sahip. İnsan sağlığı açısından bir tehlike unsuru teşkil etmeyen VawTurk, âtıl/dar alanlara kurulabiliyor.

VawtTurk’ün ilk rüzgâr santralleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanunî Kampüsünde bulunan boş yakıt tanklarının üzerine kuruldu. Herhangi bir rüzgâr esintisi hissedilmediğinde bile elektrik üretebilecek şekilde tasarlanan dikey eksenli rüzgâr santralleri, 1.4 m/s (metre / saniye) gibi düşük hızlı rüzgârlarda çalışabiliyor ve 2.6 m/s rüzgâr hızında ise enerji üretimine başlıyor. VawtTurk sayesinde bir evin enerji ihtiyacının tamamını karşılayacak kadar enerji üretilebiliyor.

Enerji tasarrufu ve katma değer sağlayan, üzerinde bulunan aküler sayesinde enerjiyi depolayıp jeneratör görevi de yapabilen bir yenilenebilir enerji sistemi vadeden ve her kesim kullanıcıya hitap eden VawtTurk santralleri hakkında detaylı bilgilere vawtturk.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Share