SİYAH ÇORAPLILAR MÜCADELESİNİ FENERBAHÇE KAZANDI

Süper Lig’in lideri Fenerbahçe, marka haklarını korumak konusunda sahada olduğu kadar iddialı. Spor Kulübü, kendisiyle özdeşleştirilen, zihinlere kazınan ve ayırt edicilik kazanan ibarelerin üçüncü kişilerce kullanılması ve taklit edilmesi konusunda her zaman özenli bir tavır sergiliyor. Daha önce de çeşitli marka itirazlarıyla gündem olan takım, yakın zamanda ‘’Siyah Çoraplılar’’ markası için de itiraz dosyaladı ve uzun uğraşlar sonucunda mücadeleyi Fenerbahçe kazandı. Siyah Çoraplılar ne demek? Fenerbahçe ile Siyah Çoraplılar arasındaki ilişki ne? İşte detaylar…

Siyah Çoraplılar ifadesi, Fenerbahçe tarihinde önemli bir yer tutuyor. Bu ismin Fenerbahçe’nin temellerinin atılmasında son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Hatta ‘’Siyah Çoraplılar’’ ifadesi geçen bir tribün bestesi bile var: ‘’Siyah çoraplılardan doğan bu sevda büyüyor omuzlarımızda!’’ Gelin önce kısaca bestelere bile konu olan Siyah Çoraplılar’ın tarihini inceleyelim.

Futbol, ilk kez İngiltere’de oynanmasının ardından 1890’lı yıllarda Osmanlı’ya kadar geliyor ve özellikle gençlerin ilgisini çekiyor. O dönemlerde çayırlarda İngiliz vatandaşlarının kendi arasında oynadığı futbolu izlemeye giden kalabalık, her geçen gün daha da büyüyor. Yıl 1899’a geldiğinde artık bu spor, kurumsallaşıyor ve ‘’Black Stockings FC’’ isimli bir kulüp kuruluyor. Aslında bu takım ve 1899 yılı, Fenerbahçe’nin gayri resmî kuruluş tarihi ve ilk ismi olarak ifade edilebilir. Zira bu takımın kurucularının bir kısmı 1902’de ‘’Kadıköy Futbol Kulübü’’nü; 1907’de ise ‘’Fenerbahçe Spor Kulübü’’nü kurmasıyla biliniyor.

Black Stockings FC’nin faaliyetleri, dönemin monarşi rejiminin olumsuz etkileri nedeniyle duraksıyor. İlerleyen dönemlerde Kadıköy Futbol Kulübü ismiyle karşımıza çıkan ve yine aynı nedenlerden faaliyeti duraksayan takım, 1907 yılında bugünün Fenerbahçe’si oluyor. Yani ‘’Siyah Çoraplı’’lar aslında Fenerbahçe Futbol Kulübü’nün kurulması yolundaki ilk adım olarak ifade ediliyor. ‘’Siyah çoraplılardan doğan bu sevda büyüyor omuzlarımızda’’ cümleleri, Siyah Çoraplılar’ın tarihini bilince çok daha anlamlı oldu değil mi?

Peki bu ifade 2024 yılında nasıl tekrar gündem oldu? Yazının başında da söylediğimiz gibi Fenerbahçe, marka haklarını ve kendisiyle özdeşleşen özgün ifadeleri korumak konusunda son derece özenli bir tavra sahip. Bu özenin bir sonucu olarak Türk Patent ve Marka Kurumuna bir şahıs tarafından yapılan ‘’Siyah Çoraplılar’’ marka başvurusu da Fenerbahçe’nin radarına takıldı. Zaten ‘’Siyah Çoraplılar’’ ibareli bir marka tesciline sahip olan Fenerbahçe, üçüncü bir kişi tarafından yapılan bu başvuruya itiraz etti.

Fenerbahçe, bu itirazdan olumlu bir sonuç alamadı. Fakat kulüp konuyla ilgili mücadeleyi bırakmadı ve itirazın YİDK (Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu) nezdinde yeniden incelenmesini talep etti. Yeniden inceleme sonucunda gelen karar ise nihayetinde Fenerbahçe lehine sonuçlandı. Üçüncü kişilerce yapılan ‘’Siyah Çoraplılar’’ ibareli marka başvurusu, YİDK kararı sonucunda reddedildi. Böylece tarihi bir anlama sahip ifadenin Fenerbahçe’ye ait bir unsur olduğu kanıtlandı.

Bu, Fenerbahçe’nin marka haklarıyla ilgili verdiği ilk mücadele değil. Daha önce de Facebook ile ‘’FB’’ ibaresi nedeniyle marka itiraz süreci yaşayan Fenerbahçe, itirazları sonucunda haklı bulunmuş ve Facebook’un Türkiye’de FB kısaltmasını tescil etmesine engel olmayı başarmıştı. 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir